| Dx a întrebat:

Hello :-)

In legatura cu slabitul am o intrebare.
Despre mine, stiu ca sunt grasa...nu mananc sanatos, mananc la ore tarzii...

Ce credeti ca as putea face sa renunt la aceste obiceiuri proaste?
Sa vorbesc cu un nutritionist?
Eu joc baschet, am cam 1.70 si vreo 67 de kg. ( 14 ani)
Toti imi spun ca sunt in acea perioada cand ma dezvolt.sunteti de aceiasi parere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Eu sunt de parere ca totul tine de AMBITIE. ambitia ne-a facut pe noi oamenii sa ajungem la polul nord, pe varful everest. sa doboram recorduri.
Slabitul e o problema? Desigur ca nu! Slabitul e FLOARE LA URECHE cu conditia sa ai AMBITIEwinking

| BiuL a răspuns:

Sincer, greutatea ta e normala, dar depinde evident cum arati si cum te simti tu.
Ca sa adopti obiceiuri sanatoase in alimentati eu zic sa o iei incet. Adica nu poti de maine pac sa mananci sanatosi. Incearca sa o iei pe etape, adica de exemplu de maine nu mai mananc noaptea. Dupa ce te obisnuiesti, schimbi alt obicei, de maine nu mai beau sucuri carbozificate. Apoi altul si tot asa, in pasi marunti.
In al doilea rand nu amana. Asta face toata lumea : dupa ziua mea tin regim, dupa vacanta o sa mananc mai putin. Nu, nu merge asa. Trebuie sa te apuci de azi sau cel tarziu de maine, gata cu amanarea si termenele astea care de fapt niciodata nu se vor implini.

| ochiverzi91 a răspuns:

Total de aceeasi parere happy

| Mariya5 a răspuns (pentru ochiverzi91):

Daca faci miscare e bimne.Cat despre obiceiul de a manca la ore tarzii si nesanatos am niste sfaturi:
1.Incearca sa nu iti duci mancare in camera, mancarea sa raman in bucatarie, daca ai mancarea tot timpul sub nas cu siguranta nu te vei putea abtine.
2.Gasesteti alta ocupatie:ex. uitate la un film
3.Mannca dimineata(sandwisul de la scoala sau un sandwis), la pranz(dupa ce vi de la scoala)o supa si poate felul doi daca mai iti este foame si seara pe la ora 5-6 niste fructe(mare, portocale) orice in afara de banane. Daca iti este foame si la ora 20-22 poti manca cate fructe vrei.(iti recomand pomelo).