| Maria_Tania_1996 a întrebat:

Hello! Luni(in 17) o sa imi scot polipii si amigdalele,mi-e foarte frica. Sper sa nu mor sau sa nu fac hemoragie. Vreau sa stiu daca poti vorbi dupa operatie,marti fix cu o zi dupa operatie am un discurs important si minercuri si joi la fel,nu stiu ce sa fac,am inteles ca recuperarea e dureroasa si grea, niste pareri va rog? Sper ca nu se moare(o sa fac anestezie generala)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JaneEyer a răspuns:

In primul rand, primul pas spre recuperare e sa stai linistita. Operatiile de scoatere a amigdalelor si a poplii sunt printre cele mai comune si practicate, asa ca moartea se scoate din discutie. Cat despre discurs. nu stiu ce sa iti spun. Intreaba-ti doctorul ce parere are, asa este cel mai sigur.

| Violleta2022 a răspuns:

Operatia de polipi si amigdale este o operatie foarte usoara, se face injectie locala si in 10-15 minute esti gata de plecat acasa. Nu se face hemoragie de la atat lucru, stai cuminte ca nu se moare din asta.
Dupa cateva ore poti vorbi, dar este indicat sa amani toate discursurile, sau operatia, pentru ca nu-i indicat sa iriti gatul.

| Donsavas a răspuns:

Tu nu simți nimic. Nici măcar pentru medic nu va fi greu întru cât este specialist și are parte de doua operatii ușoare și rapide. Cred ca poți urmări pe Youtube filmulete, poate te ajuta. Curge sânge, dar, la nevoie Îți transfuzie. Singura problema este teama ta de necunoscut. Ar fi bine ca în timpul operației sa închizi ochii și sa Iti imaginezi lucruri care te liniștesc, asta dacă nu vei visa în timp ce dormi.

| danky a răspuns:

Evident nu sunt medic dar cred ca o sa poti vorbi poate nu asa fluent ca inainte dar o sa poti si cu siguranta nu ai cum sa mori daca ar fi sanse mari de moarte ai fi drept cobai si nu cred ca te.ar supune unui asemenea riscu plus ca operatii de genu au fost facute si refacute de n ori