| Annalina99 a întrebat:

Hello.Prietena mea are hepatita C si eu am mai baut dupa ia. Am putut sa iau hepatita?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti lua astfel virusul hepatitei C

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Contaminarea se face pe cale sexuală, tranfuzie de sânge, ace infectate, etc.
În situația expusă de tine, nu!
Pa, pa.

| TaviSMURD a răspuns:

Se ia doar in urma unui contact sexual sau in urma unui contact cu sangele ei in nici un caz daca ai baut dupa ia happy desi e posibil printr-un transfer salgvil (adica de saliva) daca e cazul desii nu cred. Pt siguranta deplina fa-ti analizele succes

| TaviSMURD a răspuns:

Nu nu iti fa griji nu ai contactat hepatita, se ia doar prin transfer sanguin (de sange) contact sexual neprotejat sau transfer salvistic(de saliva) daca ai o rana deschisa la nivelul gurii asa ca stai linistita nu ai nimic eventual ca sa fii tu convinsa poti sa iti faci analizele happy

| AndraNicoleta a răspuns:

NU. Hepatita C se ia doar prin sange. Mama mea are de 20 de ani si n-a luat nimeni din familie.
N-ai de ce sa-ti faci probleme.

| Mihaela a răspuns:

Hei.
Nu, nu este posibil. Hepatita C nu se ia atat de usor. Am si eu o prietena a carei parinti au Hepatita C, si desi normal ca beau unii dupa altii, fetita nu are.
Stai linistita! Dar aveti grija sa nu cumva sa va faceti "surori de cruce" sau cum se zice, si sa va taiati la mana sa va puneti sange in sange ( sau orice alt contact sangele tau cu al ei) pentru ca prin sange se ia cel mai usor!
Sper ca ai prins ideea.
Numai bine!

| Krosa a răspuns:

Nu faci si u hepatita.
Dar nu trebuie sa bei sau sa mananci dupa alti, fiecare are microbi lui.
FUNDA?

| Alișa00000000000 a răspuns:

Da,cu siguranta ai luat.cel mai bine ar fi sa consulti medicul si sa nu stai asa.

| Annalina99 explică:

Ea* scuze

| Annalina99 explică:

Va ff multumesc. Apropo prietena mea are si ea doar de 3-4 saptamani.Va voi da la toti vot

| AxyLexy a răspuns:

Da se poate straight face Cel mai bine ar fi sa mergi la medic.

Răspuns utilizator avertizat
| XxXJoK3rXxX a răspuns:

Nu.

| HopeYup a răspuns:

Cam da draguta, dar eu iti dau un sfat sa te duci la doctor. el stie mai multe decat stim noi toti la un loc. dupa spusele mele DA ai putea sa o ei dar nu este sigur. Sa ne anunti de ceva, da?

| Pysyqa a răspuns:

Buna!winking
Hepatita se poate transmite prin sange, folosirea aceleasi periute de dinti, penseta de sprancene, pot duce la infectarea cu virusul pentru ca cauzeaza sangele!
Sper ca ti-am fost de ajutor!winking

| alex333alex a răspuns:

Hei hei.indiferent de hepatita nu se poate lua daca bei apa dupa o persoana infectata.modalitati de transfer a virusului sunt:sex si sange, bye