| Catalina1001 a întrebat:

Hello, stie cineva ce cost este la anestezia totala? Am un chist pilonidal si aparent trebuie operat, dar imi este mega frica, si singura optiune pentru mine este sa ma adoarma, este posibil? Si daca da, cat ar costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pretul operatiei contine atat anestezia cat si chirurgul, spitalul, zilele de spitalizare, sala de operatie, tratamentele samd.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Se obişnuieşte să se facă operația în anestezie generală, deci nu cred că e nevoie să plăteşti mai mult. Acum dacă e mic de tot şi chirurgul alege anestezia locală, nu e din economie. Este ca să te protejeze. Anestezia generală poate avea multe efecte adverse.

| Catalina1001 explică (pentru StudentLaMedicina):

Deci practic oricum m ar adormi? Anestezia locala este dureroasa? Eu am super mare frica de chestii de genul, la mine chistul ma tine de cred ca o saptamana si, am mai avut unul acum 2 ani dar s-a spart de la sine punand comprese cu rivanol acolo. Durerea de data asta este mult mai mare si vine insotita de ameteli si stari de greata

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Catalina1001):

Echipa ta chirurgicală trebuie să decidă ce fel de anestezie îți face.

Cu simptomele pe care le ai ar trebui să mergi să îl dreneze cât mai repede.