| anonim_4396 a întrebat:

Help! Am vulva din jur imprejur imflamata, lobii sunt foarte mari, de asemenea am si mici mancarimi dar mai tare ma jeneaza orce lenjerie intima. Un tratament ceva sau ce sa fac sa imi treaca. Fara raspunsuri rautacioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pentru inceput spalaturi cu ceai de musetel si galbenele, apoi un control ginecologi nu strica. uneori salveaza...
O zi bunahappy

| Alynutzaaa a răspuns:

Este posibil sa fie o inflamatie cauzata de antibiotice asta daca ai luat in aceasta perioada sau pur si simplu un dezechilibru al florei vaginale.
Daca nu vrei sa apelezi la un medic poti cere sfatul unei farmaciste in legatura cu crema care ti-ar putea fi de ajutor in urma prezentarii simptomelor.
In aceasta perioada delicata sa folosesti pentru igiena intima apa fiarta in care adaugi o lingurita de bicarbonat de sodiu ( dezinfecteaza apa) sau ceai de musetel ( elimina inflamatiile ), iar apoi este bine sa folosesti produse special create pentru igiena intima.
Daca situatia persista e nevoie de medicamentatie pe cale orala, medicamente care pot fi prescrise doar de un medic.

| SimonaCristina a răspuns:

Fa bai de sezut si spalaturi cu ceai de galbenele, evita lenjeria supraelastica, si du-te la un ginecolog, care te va ajuta cel mai bine.

| Madayna a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la doctor ca sa-ti dea tratamentul corect si sa-ti treaca mai repede.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Poate fii o iritație, de la orice, pana și de la gelul de dus. In genul acesta de situație e foarte importanta higiena și sa încerci sa nu porți lenjerie supraelastica.

Daca nu ți re retrage singura inflamația, în maxim 2/3 zile ar fi indicat sa consulți medicul.