| Farazahar20 a întrebat:

Help. Buna. port ochelarii de la 2, 3 ani. am inteles ca am dioptriile de 4, 5 de aproape sad As dori sa aflu cum pot scapat momentan am 13 ani ma sperie faptul ca imi pot pierde vederea...Stau cam 12h 11h la Calculator. vreau sa scap de ochelarii cum pot face asta? mentionez ca la ochiul stang e cu+ iar la drept cu - cel mai bine vad cu stangul cu dreptul nu pot citi nimic absolut nimic nu ma pot descurca. ce cruda e viata asta straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, schimba-ti urgent locul de munca in unul care sa nu te mai oblige sa stai atat de mult la calculator. In al doiela rand, poarta ochelarii cu sfintenie si mergi la oftalmolog cam o data la 6 luni pentru ca dioptriile sa nu ramana niciodata in urma

9 răspunsuri:
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Din ce ne-ai spus tu e greu sa ne formam o impresie... dioptriile alea pot fi fie de la miopie/hipermetropie, fie de la astigmatism. Oricum sunt destul de mari.

Acum de pierdut vederea nu cred ca e un pericol, eu am dioptrii mai mari decat ale tale si, cu corectia necesara, vad foarte bine.

Insa ar trebui sa reduci drastic timpul petrecut la calculator - la varsta ta (tinand cont ca ai si scoala) mai mult de 4-5 ore nu ar trebui sa stai.

| alexshobyx a răspuns:

Avand in vedere ca stai 11-12 ore la calculator e evident ca nu trebuie sa scapi de ochelari, ci de calculator. Ca sa te dezobisnuiesti treptat, incearca sa stai sa zicem 5-6 ore maxim si in final te vei obisnui cu noul "orar". Si mai ales, iesi pe afara."Ce cruda e viata asta"? Problema e ca ti-o faci cu mana ta. Daca nu poti sa scapi singur de obsesia de Pc roagati parintii sa te ajute.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Prietene, eu am minus pe ambii (asta a fost plans de mila) si sa iti zic un secret mic, fa sport ca ajuta, dar nu asta era secretu, asta era secretu: te plangi de ochi, dar continui sa ii strici 11-12 ore pe calculator.

Frate esti inconstient, mai lasa PC iesi afara, e primavara, e cald, e frumos.
O sa scapi de ochelari cand o sa iti stagneze si o sa faci operatie.

Sfatul meu: lasa pc, fa un sport si iesi din casa.

| Sean a răspuns:

Asta nu e o problema la care cei de pe TPU sunt in masura sa raspunda, sfatul meu este sa consulti un medic specialist, el stie mai bine ca oricare dintre noi.

| smile4mee18 a răspuns:

Mananca morcovi, lasa Pc-ul si pune-ti lentilebig grin

| Farazahar20 explică:

Ma scuzati de greselile de exprimale si cele gramaticale...Sunt cam chiaun de somnhee hee

| Farazahar20 explică:

Va multumesc am sa reduc din orele la pc...si voi iesi si p afara la joaca cu copii asta nu e o problema.

| carmen2011 a răspuns:

Teoretic, la maturitate ti se va mai stabiliza dioptria, nu o sa creasca mereu galopant. tot dupa majorat te poti opera si astfel o vei mai reduce (daca e prea mare nu o vei duce la 0, dar oricum probabil ca la jumatate tot va scadea). conteaza mult si cat iti obosesti ochii cu calculatorul. ideea e sa duci un regim de viata echilibrat, pentru ca nu o sa poti renunta de tot nici la calculator. de purtat ochelarii nu cred ca e cazul sa mai zic, pentru ca probabil nu te poti descurca fara, daca e asa mare dioptria happy

| Farazahar20 explică (pentru carmen2011):

Daa, aici ai perfecta dreptate fara ei nu ma pot descurca nu vad la tabla nimic nu vad scrisul...Thank"s!happy