| Andreea71 a întrebat:

HELP! Ce ar trebui să fac pentru a slăbi 5-6 kilograme? Am 47 de kilograme la 16 ani jumate și 1.53 înălțime

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa mai slabesti nimic!
Esti aproape de greutatea minima adecvata varstei si inaltimii tale.
Daca mai scazi in greutate, va conduce la grave probleme de sanatate!

| baru a răspuns:

Coarda, zilnic apa cu lamaie si otet de mere. Cate un pahar dimineata si seara.

| sierra1 a răspuns:

Acum? stai in casă și mănâncă puțin.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Efort fizic.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Din cate inteleg eu slabitul si luatul in greutate este bazat raportul de consum-eliminare de calorii. Practic daca elimini mai multe calorii decat ai consumat slabesti dar evident ca asta-i un proces desfasurat pe termen lung. Pentru asta trebuie sa stii cate calorii mananci (la orice chestie comestibila scrie cate calorii are) si cate elimini din corp prin sport si miscare.

| Elena31Eleonora a răspuns:

Iti recomand sa faci sport si gimnastică, dar pe lângă asta sa manaci mai sănătoas(sigur mănânci cipsuri, asa ca daca mănânci nu mai mânca). Eu ti am spus cam ce trebuie sa faci, ca sa nu zici ca nu ti am spus. Ai crede-mă ca nu îți recomand sa slăbești, ai o greutate chiar bună. Dacă ai slabi atâta cat ai zis, ai rămâne doar cu 40. ce ar mai rămâne din tine la 16 ani? Eu zic ca ești foarte ok si zic sa rămâi asa. E spre binele tău.
Pa, pa.