| iuliad a întrebat:

Help me! mi-a venti ciclul in data de 30 iunie si m-a tinut cam 4-5 zile.as dori sa-mi spuneti daca as putea sa fac ceva ca sami intarzie pana prin 15 august? stiu ca daca as lua anticonceptionale si dupa ce mi s-ar termina blisterul si as incepe unul imediat nu mi-ar veni in luna aceea.dar problema este ca nu iau. daca as incepe un blister acum fara sa fiu la menstruatie(desi stiu ca trebuie luat din prima zi) mi-ar intarzia? ar fi vreo problema? va rog sa-mi raspundeti cat mai repede posibil. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti incepe contraceptive orale in mijlocul ciclului menstrual, nici un ginecolog nu ti-ar permite asa ceva, fiindca iti poti provoca dezechilibre hormonale definitive sau poti declansa cresterea unei tumori de endometru sau ovar (chiar cancer). Nu exista nici o posibilitratea reala prin care sa poti intarzia acum menstra, fara a-ti pune viata in pericol. Practic procesul de declansare a urmatoarei sangerari a inceput in data de 30 de iuni, este interzis si foarte periculos sa mai intervii acum in el, fiindca nu l-ai opri realmente ci l-ai face sa o ia pe cale patologica si periculoasa. Chiar daca este o problema de viata si moarte, trebuei sa gasesti alta solutie.

| Elvina a răspuns:

Nu ai cum sa-ti intarzii menstruatia decat sa ramai insarcinata. Iti vine si punct.

| Mârr a răspuns:

Vitamina K opreste menstruatia. De obicei femeile care merg la mare iau asa ceva pentru a se putea distra ca lumea happy Dar depinde de cati ani ai thinking

| iuliad explică (pentru Mârr):

Am 19 ani

| Mârr a răspuns (pentru iuliad):

Femeile care si-au inceput viata sexuala iau vitamina K pentru a-si opri menstruatia. Practic o intrerup. Insa exista marele risc de a nu mai veni sau sa vina din abundenta dupa aia.