| Lasatunumele a întrebat:

Help! Mi-a aparut azi dimineata o bubita mica, care pe parcursul zilei s-a dovedit a fi herpes... nu prea am bagat in seama, mi-a dat mama aciclovir sa ma dau, m-am dat, si acum ma uit in oglinda si vad ca s-a facut de 1 cm, ma doare, e mare, si nu stiu cum sa scap de el. Problema e ca maine nu pot sa merg asa la scoala, arata ingrozitor. Va roooog sa-mi dati niste sfaturi, tratamente cu chestii pe care le am in casa. Urgeeent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Din pacate nu trece peste noapte, indiferent ce ai face. Trebuie sa continui sa aplici aciclovir de 4-5 ori/zi, timp de 5-10 zile. http://www.i-medic.ro/medicamente/euvirox-crema

| Holocaust a răspuns:

Incearca sa-l spargi ( :& ) da,vorbesc serios.
Dupa ce iese limfa, adica lichidul ala, incearca sa-ti dai iar.Sigur o sa treaca.
Poti folosii un ac, dar sa-l dezinfectezi intai :3
Baftă!

| Danyelusha a răspuns:

Uite aici niste sfaturi: http://www.libertatea.ro/......31948.html
si sa nu te dai cu pasta de dinti acolo si nici sa nu atingi cu limba sau sa rupi bubita deoarece toate astea il fac sa creasca.

Http://www.terapii-naturiste.com/......atural.htm
Sper ca ti-am fost de ajutor;)

| Afrodita_9380 a răspuns:

Plasture antiherpetic de zi si de noapte.o sa iti treaca cam intr'o satp asa ca.sa nu iti faci mari sperante ca o sa dispara pana maine dim.:*

| rukimika a răspuns:

Fratele meu, eu am herpis in fiecare sezon, odatami-a iesit pe toata gura, umblam cu batista la gura si mia tracut in 2 luni, nu-i nimic, eu sunt deprinsa si m-am invatat cum sa treac mai usor.NU uda buzele, sa nu-ti fie frig, si sa bei apa cind iti este sete. Daca nu respecti asta iti va mai esi.Nu atinge cu mina, mai ales dacas murdare, si du-te la farmacie si cere un unguent pentru herpis si date minim de 3ori pe zi.Nu este rusinos sa esi cu el, eu sunt deprinsa, si nimeni numi spune nimic. sper sa te ajute!

| BootsToAsses a răspuns:

Pai am avut si am astfel de chesti nu esti singura in acest caz tia mai aparut vreodata? ai putea sa pui aloe-vera sau cum se numeste o planta foarte buna si ti s-ar putea da inapoi dar doar pentru 1 zi sau 2! poate fi o boala aceasta se poate trata doar daca mergi la un dermatolog! daca e ce cred eu ca e trebuie sa fie galbena si putin lucioasa.in ea se afla puroi. iti va disparea daca iei anumite tratamente in minim 1 saptamana. si iti va mai putea aparea daca doresti mai multe informati iti pot la adresa de mess :uzzyboy

| WiiFii a răspuns:

Ingrijeste-ti mai bine fata. De obicei herpesurile apar si din contacte cu alte persoane (sarut...). Incearca sa cumperi un plasture cu rivanol sa il tai cat ai nevoie si sa il lipeste pe buba pentru a il ascunde oarecum.

| BetyKittyArr a răspuns:

Il ai la gura sau pe fata? Si mie imi iese in fiecare an, de mica pentru ca am avu pojar si am iesit la aer... in fine, sincer eu multi ani am incercat diferite creme, pastile dar nimic, cel mai bun ii ACICLOVIRUL, chiar acum am si eu herpes, si ma dau cu aciclovir, si ai grija nu te uda in partea in care il ai ca poate de aia ti se mareste happy daca vrei mai multe detalii hai sa vorbim pe privat... sau daca vrei da-mi id`ul tau prin mesaj privat, sper ca te-am ajutat