| RoxyRoxana99 a întrebat:

Help!
Mi-a întârziat menstruatia 10 zile, am 15 ani si ciclul mi-a venit anul acesta.
Nu am dureri. Ce poate sa fie? De răcit nu prea am avut cum, sunt virgina...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Licutza1999 a răspuns:

Salut! Nu-ti face griji nu e nimic grav! La inceput menstruatia nu vine regulat! Eu am avut la inceput intirzieri si de 30 de zile si apoi dupa un an si ceva a inceput sa se reguleze!

2 răspunsuri:
| lizy12iul a răspuns:

Buna, nu iti face griji, asa e la inceput, poate sa iti intarzie si cu lunile, e complet normal, daca esti virgina nu poti sa fi insarcinata sau sa iti faci griji pentru asta, o sa fie mai greu cand nu o sa mai fi, dar momentan totul e ok si normal pentru varsta ta :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti în PRIMUL an ce ciclu menstrual, NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5-10 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.