| mimi973 a întrebat:

Helpp..in primul rand, am 18 ani si sunt in clasa a 12-a, bine, asta conteaza mai putin. De vreo trei ani am o problema, despre care v-am mai spus. Ma simt foaarte aiurea adica acum ma doare ceva peste 5 minute imi trece, apoi ma doare altceva apoi iar imi trece. Nu am incredere de loc in mine, nu ies afara deloc pentru ca nu am chef pur si simplu, casc intr-una si imi lacrimeaza ochii, dorm dar ma odihnesc deloc, noaptea e un chin pentru ca de abia adorm, ma doare in piept si nu pot respira, imi bate inima foartee tare pentru cateva secunde apoi imi trece..si multe altele, nu mai scriu pentru ca deja am scris prea mult si nu vreau sa va plictisesc....va rog fara raspunsuri la misto... multumesc ca a-ti citit atat, scuzati-mi eventualele greseli gramaticale sau de puncuatie (tastatura e de vina) :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu e asa rau pe cat crezi!
Legat de incredere nu ar strica sa-ti fixezi cateva obiective si sa incerci sa le indeplinesti.
Asta o sa-ti creasca stima de sine.
Iesi des din zona de confort si o sa vezi ce bine e.
Legat de probleme de mai sus, nu ar strica sa mergi la un medic, chiar si la un psiholog...
Succes!

| mimi973 explică (pentru ROB3RT89):

Pai. la psiholog am fost, si nu imi face nimic, analizele le am facut, nu am nimic, starile astea tot le am si pe zi ce trece e mai rauu... sad

| ROB3RT89 a răspuns (pentru mimi973):

Asa e cand suntem prea negativisti...

| mimi973 explică (pentru ROB3RT89):

Probabil.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar la medic de ce nu mergi?
Tot cea ai descris mai sus, nu face nici un sens pentru noi si nu avem cum sa-ti punem un diagnostic sau sa-ti spunem ce ai.
Mergi la medic sa te consulte si eventual sa-ti dea sa faci niste investigatii medicale, ca nu-i normal sa intrebi in stanga si dreapta, pentru ca nu avem cum ghicii ce ai tu.

| anonimg a răspuns:

Omul este un intreg: si fizic, si psihic. Nu poate fi separat niciodata. Cand o parte este cazuta, cealalta rectioneaza; ea sufera, dar vine si in ajutor.
Tu ai nevoie de efort fizic, de o activitate fizica care sa-ti solicite toate capacitatile; inclusiv concentrarea. Trebuie deci sa fii preocupata cu ceva, sa porti responsabilitati. Din lipsa acestora esti in starea aceasta.
Esti la scoala. Si asta conteaza mult. Fii preocupata cu invatatura. Fa-ti o tinta ca nu doar sa inveti mai bine, ci si ca sa poti ajunge la o facultate buna. Iar ca mintea sa functioneze bine, ai nevoie de miscare, de efort fizic. Acesta iti va oferi o noapte odihnitoare. Miscarea o poti face in casa prin exercitii fizice, exact asa cum ai invatat la scoala.
Fara tinta, omul nu va ajunge undeva, nu va avea un rost in viata. Puneti dar o tinta; dar nu prea inalta si care stii ca nu o poti ajunge. Apoi cauta sa depui eforturi ca sa ajungi la ea.
Fizicul si psihicul merg mana-n mana. Tinta si eforturile de a ajunge la ea, iti vor oferi nu doar satisfactie, ci pe langa aceasta si sanatate in trup si suflet.

| LPCTSTR a răspuns:

Ai făcut un consult la medic?
Probabil asta crezi tu, sunt unele persoane care cred că le doare orice parte a corpului, sunt un fel de simţuri false.

| mimi973 explică (pentru LPCTSTR):

Daa. am facut toate analizele inclusiv la inima, si ce sa vezi nu am nimic, am fost chiar si la psiholog, dar mai rau mi-a facut.

| LPCTSTR a răspuns (pentru mimi973):

Atunci, esti un caz foarte foarte rar de om care are simturi false. Incearca sa te obisnuiesti.

| AliGab a răspuns:

Draga mea, singura solutie este la tine. Forteaza-te un pic sa iesi din casa mai mult decat la scoala si inapoi. Sa faci lucruri care iti fac placere, poate ceva voluntariat (asa te simti utila). Fizic nu ai nimic, psihic poate ai vreo forma de anxietate/depresie, dar totul se rezolva cu un pic de vointa din partea ta. Oricine trece la un moment dat prin astfel de stari. In schimb daca starea dureaza prea mult, ai anumite simptome fizice. Cand aveam aceste stari, imi fortam vointa sa ma duc la piscina pentru ca stiam ca imi place balaceala. Gaseste ceva sa iti faca placere si pentru inceput forteaza-te sa faci chiar daca nu ai chef....cheful va veni dupa cateva incercari happy
Succes

| mimi973 explică (pentru AliGab):

Stiu ce zici, am incercat de nenumarate ori dar tot nimic, exact cand am putin chef, mi se face rau... si stiu ca asta e legat de ceva din trecutul meu peste care am impresia ca am trecut dar de fapt o parte din mine inca a ramas acolo.

| AliGab a răspuns (pentru mimi973):

Si eu inteleg ce spui cu trecutul, dar crede-ma ca partea asta este doar in mintea noastra. Depinde doar de noi sa depasim momentele in care ni s-a facut rau. Cunosc starea, insa incearca sa nu te lasi condusa de disperare... poate ti-ar ajuta sa vorbesti cu cineva despre acel moment. Insa ai grija cu cine vorbesti, cred ca parintii sunt cei mai indicati daca ii ai apropiati. Prietenii de aceeasi varsta cu tine sunt de ocolit pentru ca s-ar putea sa nu intelega problema ta. Daca poti, este bun si un psiholog, dar si mai folositoare este conversatia cu Dumnezeu (sa ii spui in rugaciune ca unui prieten ce ti se intampla, trairile tale si ca ai vrea sa treci peste). Succes pe mai departe!

| BuLaNNNeL a răspuns:

De la probleme emotionale ascunse in interiorul tau, la mici atacuri de panica, la o oarecare anxietate sau chiar un început de depresie? Sau poate nimic, toate astea de intampla doar in subconștientul tău (e posibil). Bucura-te de viata ca e scurta rau. Probleme avem toți, nu trebuie sa disperi, le rezolvi si treci mai departe. Nu strica un psiholog si un set de analize (asta pentru liniștea ta).

| ALGator a răspuns:

Nu plictisești pe nimeni!

Întrebarea este ce ai tu pe suflet. In toți acești trei ani ai fost vreodată la doctor pentru durerile în piept și "bate inima foarte tare"?
Simptomele tale par a fi difuze. Poate fi stres, poate fi... nimic. Dar înțeleg că te deranjează, ca și insomnia.

| heddy10 a răspuns:

Du-te la un doctor, abia apoi dupa ce primesti un raspuns, iesi intr-un parc intr-o zi cu soare, plimba-te, stai pe o banca, respira niste aer curat si pune-ti ordine in ganduri. Omul trebuie sa stea conectat cu natura. Daca totusi ti-e greu sa iesi de prima data, incearca sa aerisesti camera in fiecare zi, uita-te pe geam, sa te obisnuiesti oarecum cu ce e in afara casei.

Răspuns utilizator avertizat
| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Hei.
Tu trebuie sa-ti gasesti o ocupatie. Sa-ti formezi o rutina si sa nu mai te amagesti de lucruri marunte.
Ai de invatat pentru bac si de gandit asupra viitorului.
Cand un amic ma intreaba ce sa faca cand e plictisit, eu ii spun sa citeasca.
Problemele tale pot sa fie si de natura psihologica... ceva te nemultumeste. ( Am trecut prin asa ceva cand imi placea de o fata foarte mult).
Relaxeaza-te putin. Incearca sa mananci mai adecvat. ( Fara dulciuri, grasimi rele ).
Ordine in ganduri, meditatie si totul se va rezolva. Lasa starea asta si incepe sa traiesti!
Daca tu nu ai incredere in tine, atunci cine sa aiba? Vezi ca aici e cea mai mare problema. Lipsa de incredere de sine nu e ceva bun. Trebuie sa te controlezi si SA CREZI CEL MAI MULT IN FORTELE PROPRII. ( CITESTE PSIHOLOGIE SI DEZVOLTARE PERSONALA).
Daca ai timp, uita-te la un film interesant: " The Secret".
Succes!

| Denision a răspuns:

Si eu am aceleasi sintome.Lasa-mi o adresa de contact unde putem vorbi

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Depinde cum simti tu durerea. E o durere fizica sau "a sufletului" (chiar se simte cea sufleteasca). In februarie am avut o depresie cand sinteam inauntrul meu ca se "constrange ceva", devenea din ce in ce mai mic, e greu de explicat. Uneori ma puneam in pat si incepeam sa plang, acum fiecare cu problemele lui, si acum sunt in aceeasi sinuatie insa mai ma tratez iesind afara cu un prieten si incerc sa imi impun in cap o idee: pentru a fi prieten bun cu cineva nu trebuie sa vorbesti sau sa iesi zi de zi.

Pana si vorbitul cu cineva te ajuta, la mine nu mai functioneaza caci pe net tot am vorbit, am nevoie de discutat face to face si de aia in realitate nu mi tace gura.

Daca vrei sa vorbesti cu cineva sunt deschis, mai ales ca am trecut prin asta

| mimi973 explică (pentru NevermindXEXEXD):

La mine a fost o problema in trecut una destul de grava pentru mine mai ales ca veam in jur de 15 ani...

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru mimi973):

Cam asa si la mine, decat ca eram prea mic si nu constientizam destul. Eu imi creasem o imagine, eram fericit, aveam familie, totul era ok. Dar faza era ca eu eram in lumea mea, cand am ajuns la liceu am dat de o lume open mind, altfel de oameni, iar eu eram inadaptat. Degraba credeam ca am prieteni cand de fapt nu aveam pe nimeni, parintii mei sunt batrani si nu stiu cum sa ma inteleaga, au reusit de au prăpadit o groaza de bani aiurea iar eu daca vreau facultate trebuie sa ma intretin singur. Si multe chestii la 16 ani am stat singur, imi era frica sa nu fiu jefit caci aveam banii de operatie ai mamei si tot asa. Lucrurile astea m au maturizat oare cum insa lucrul de care am dus lipsa si inca duc este afectiunea, indiferent de unde ar veni ea, parinti, prieteni sau prietena. Sunt singur desi sunt persoane in jurul meu. Daca vrei sa mi povestesti, astept mesaj in privat

| mimi973 explică (pentru NevermindXEXEXD):

Si in jurul meu sunt destule persoane, dar parca nu ma inteleg, e ca si cum as vorbi singura, nu ma pot concentra la nimic. uit tot...

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru mimi973):

Same problem here.

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru mimi973):

Nu stiu de ce dar nu mi se trimit mesajele

| itisnotimportant a răspuns:

Zici ca mi am scris eu viata. exact asa sunt si eu si in clasa a 12a.laughing

| mimi973 explică (pentru itisnotimportant):

big grin ce coincidenta... big grin ai si aceleasi simptome?

| DeliaJ a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Analize ai facut? poti avea lipsa de minerale (calciu, magneziu, etc), poti avea tulburari de anxietate, poti fi deshidratata, posibil sa faci si atacuri de panica, poti avea probleme cu tiroida (care se rezolva usor). Incearca sa iti amintesti ce anume a declansat aceste stari acum 3 ani (un stres puternic, piederea cuiva drag, te-ai certat cu cineva, etc). Poti suferi de oboseala cronica. Incearca sa nu mai stai seara inainte de culcare la tv, calculator sau pe telefon (macar cu o ora sau 2 inainte sa adormi), iesi in aer liber, mergi pe jos chiar daca nu ai chef, o sa vezi ca te ajuta mult. Si nu uita, problemele medicale trebuie tratate la medic, nu pe internet. Eu ti-am spus mai multe posibile cauze ale starilor tale, insa doar un medic poate sti cu certitudine ce ai. Curaj si multa sanatate :*