| AlFi17 a întrebat:

Heptatita A se transmite si prin ustensilele de frizerie daca sunt folosite la mai multe persoane?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. hepatita A se transmite numai daca bagi in gura mainile, obiecet sau fructe murdare. In schimb, prin instrumente taietoare de frizerie (foarfece, brici) se pot transmite hepatita B si C

| Empathizer a răspuns:

Hepatita A se transmite pe cale fecal-orala, adica prin maini murdare sau alimente si apa contaminate cu fecale.

Nu se transmite de regula prin ustensile de frizerie, decat in situatia in care pieptenul este contaminat cu fecale infectate, ca in situatia cu totul abracadabranta, din exemplul de mai jos.

Frizerul are hepatita A (o forma asimptomatica),
a folosit WC-ul inainte de a te tunde pe tine,
nu s-a spalat bine pe maini si a lasat urme microscopice de fecale pe pieptene,
apoi tu ai dus mana prin par dupa tuns,
si apoi ai mancat ceva cu mana aceea, fara sa te speli pe maini inainte, de exemplu niste Fornetti,
contaminate indirect de mana ta cu particule microscopice din fecalele frizerului.

| pisicutzamik a răspuns:

Da daca nu se sterilizeaza si intra in contact cu sangele, cum ar fi foarfecuta de unghii!

| GreenHouseEnquieries a răspuns:

Se poate transmite dar sa zicem piaptanul se spala dupa fiecare tundere sper ca ti-am fost de folos