| Sun_Choi_2000 a întrebat:

Hey! Am aproape 13 ani si 1, 43. Sunt cea mai scunda din clasa(a 7-a) chiar si cei de la a 5-a sunt mai inalti. Cum pot sa cresc in inaltime? Am facut si inot vreo 3 luni, apoi am inceput scoala si m-am orpit. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NotSoClassyX a răspuns:

Incearca sa faci stretching zilnic.Alergatul ajuta, de asemenea.Incearca sa consumi si calciu (ex. verdeturi cum ar fi varza, brocoli, si lactate). Vara faceam stretching aproape zilnic si in 2 saptamani si cateva zile m-am inaltat cu 2cm (si eu incerc sa ma inalt, dar am 167cm). Depinde si de gene (se zice ca inaltimea depinde 80% de ele) cum cresti, trebuie sa ai rabdare.Cum spune lovegirl15, fiecare are propriul ritm si nu trebuie sa te compari cu altii, dar daca vrei sa fii mai inalta, faci ce vrei.

3 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Nu-ti fa griji pentru ca esti mai scunda de inaltime. Fiecare avem propriul ritm de crestere. Fetele se dezvolta pana in jurul varstei de 18-20 de ani asadar, vrei mai avea destul timp sa te inalti.
Nu mai fa comparatii cu altii, dupa cum am zis, fiecare are propriul ritm de crestere. Nu stiai ca fetele mai scunde sunt cele mai dragute?
Nu-ti mai fa preocupara aiurea si mai bine te-ai bucura de familie, prieteni si lucrurile care iti plac.

| PisicaMalefica a răspuns:

Lucreaza la postura ta. Stai dreapta. O sa cresti candva.

| Sun_Choi_2000 explică:

Va multumesc la toti! Not SoClassyX acum alerg cand merg la scoala adica pana acolo si cand ma intorc acasahee hee e cam la distanta de 5 minute. O sa iti spun rezultatul. Multumesc! :* App si eu sunt fana Exo..am vzt pozawinking