| DeaEea a întrebat:

Hey! Am si eu o intrebare! Este bun vaccinul impotriva parvovirozei sau e doar o vrajeala prin care isi scot doctorii ceva banuti? Ieri la ora 12:00 mi-a murit catelusa, Mika, in varsta de 6 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un catel vaccinat nu va face niciodata parvoviroza. Nu e o vrajeala, iar tu ai provocat moartea catelului tau prin aceasta neincredere nejustificata de nici un fel de studii.

| Empathizer a răspuns:

Condoleante!
Cateii care au un sistem imunitar sanatos sunt protejati 100% de parvoviroza prin vaccinare. Totusi, ca si la oameni, daca exista imunodeficiente, vaccinarea poate sa nu aiba aceeasi rata de succes.
In cazul catelusei tale, daca s-a nascut sanatoasa si tu ai refuzat sa o vaccinezi, esti responsabil pentru moartea ei. Incearca sa nu mai repeti aceeasi greseala la urmatorul caine pe care il vei avea.