| Lollittta a întrebat:

Hey! Am si eu o problema...
Pentru inceput am ochii caprui, adica irisul. Multe persoane imi spun mirate in ultima vreme :
Ai ochii rosii. I'am intrebat pe toti daca se refera la albul ochilor, si toti au spus nu. Toti imi spun ca irisul, care ar trebui sa fie caprui, devine un rosu intens, si nu mereu. Intr'o seara am vazut si eu acelasi lucru in ochii mei.
Am vreo problema de sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arad20 a răspuns:

Poate fi si o problema de suprasolicitare sau ca reactie la ceva! Nu stiu ce varsta ai dar prietena mea, pe la 15 ani, a patit ceva asemanator, din albastrii acum sunt negrii. Totusi un consult ar fi indicat, poate chiar tomograf...

| Lollittta explică (pentru arad20):

14 ani am. ..numai ca a mei sunt si verzi pe la margini....si bunicul meu ii avea albastrii si acum ii are verzi, iar mama (fata bunicului meu) spune ca o sa il mostenesc, nu stiu de ce...laughing multumescwinking

11 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Se poate sa fie ceva normal, dar uneori se datoreaza unor inflamatii sau a presiunii sangelui din ochi prea ridicata.Cel mai bine ar fi sa cosnulti un medic.

| Lollittta explică (pentru Hirako):

Interesant punct de vedere! Chiar nu am luat in considerare ideea asta...happy
Mersi

| Carton a răspuns:

Chiorasti laughing) Glumeam...nu cred ca suntem noi in stare sa spunem ce este de fapt, mai bine du-te la un oftalmolog.

| Lollittta explică (pentru Carton):

laughing m-am dus acum vreo 6 luni, si am luat ochelari de distanta, chiar daca ar fi trebuit sa ii port de acum 3 ani. Si nici nu ii port afara, sau acasa, decat cand vreau sa citesc ceva la tabla sau la tv laughing
Ei nu au spus ca as avea ceva la ochi...ciudat, decat ca sunt prea mari, si ca sunt cam greu de vazut prin ei, prin obiectivul ala al lor,.

Mersi fain de sfat, oricumwinking

| Motanul239 a răspuns:

Raspuns simplu..esti vampir... unul infometat inca.laughing. glumeam. Am avut si eu o colega care avea aceiasi problema dar se pare ca nu avea nimic la ochi.Pe urma a inceput sa-i placa ideea de a avea ochii rosii asa ca si-a luat lentile de contact rosii de pe net

| Lollittta explică (pentru Motanul239):

laughing Poate ca sunt vampir rolling on the floor Am 2 zgarieturi pe mana stanga, care seamana cu o muscatura de vampir, cu toate ca de gat ar trebui sa fiu muscata rolling on the floor.
Apropo, cand ai spus ca, colega ta avea aceeasi problema dar nu avea nimic la ochi, a consultat vreun medic, ceva? big grin

| Motanul239 a răspuns:

Da colega mea a mers la doctor...

| Motanul239 a răspuns (pentru Motanul239):

Si apropo nu trebuie sa fii muscata neaparat de gat ca tot am ajuns la subiectul asta

| Lollittta explică (pentru Motanul239):

E bun rolling on the floor
Hai mersiwinking