| EVA9443 a întrebat:

Hey, am trecut radiografia la plămâni și au spus ca am bronsita cronică. Este posibil sa am bronsita fără nici un simptom? Nu îmi amintesc când ultima oara am avut tusa. Menționez că sunt alergica la praf și din aceasta cauza am periodic probleme cu respirația.
Putea să se complice alergia și să evolueze în astm sau chiar am bronsita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Simptomul cardinal este tusea care inițial este matinală și în plus de la caz la caz mai apar:
– Tuse productivă;
– Dispnee expiratorie;
– Wheezing, tahipnee;
– Expir prelungit;
– Vărsături;
– Cefalee, febră;
– Edeme periferice;
– Cianoză periorală/ periferică;
– Hipocratism

veză dacă ceva ți se "potrivește"!