| 7DaysCuPortocale a întrebat:

Hey. Apropo, la mulţi ani happy! Am şi eu o mică, mare problemă care mă deranjează rău sad. Sunt cea mai mică din clasă. Şi ca vârstă, şi ca înălţime. Eu fac 13 ani pe 9 februarie şi am 1 metru 46. Greutate am 43 de kg. La vârsta mea sunt prea scundă. Ceilalţi au 1.55-1.60, chiar şi 1.70 şi ceva sad. Mă simt prost să mă uit în sus la ceilalţi, iar ceilalţi să facă mişto de mine. Deci, cum aş putea să mă înalţ? Fără sporturi, că am un program super idiot. Dau fundă :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| MGabyM a răspuns:

Lasa zilele sa treaca si nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi

| mbstm a răspuns:

Un sport ar fi inotul dar daca nu ai timp de asa ceva cumpara-ti o pereche de tocuri si invata sa mergi pe ele...o sa pari mai inalta. Altceva nu stiu ca ar putea functiona.

| Anamaria2002 a răspuns:

Du-te la DOCTOR!

| Electro622 a răspuns:

Sa sti ca faptul ca esti scunda nu e neaparat un dezavantaj, ei probabil si-ar bate joc de tine si daca ai fii de aceeasi inaltime deoarece oamenii sunt rai si oricum ai fii ei mereu gasesc ceva de care sa rada, ca sa te inalti nu trebuie neaparat sa faci sport sunt cateva metode simple pe care le faci de zi cu zi numai ca nu iti dai seama, ai grija sa dormi mai devreme de la 10 sau 10:30 pentru ca atunci hormonii de crestere intra in activitate iar atunci ne dezvoltam cel mai mult, bea lapte si lichide care iti maresc calciul din oase si le fac mai rezistente (le si maresc), chiar daca nu faci un spot de performanta ai putea sa faci 2-3 exercitii acasa,ca nu strica happy oricum lasa timpul sa treaca si o sa te inalti sigur, altfel peste noapte nu ai cum sa te inalti asa mult, sper ca te-am ajutat, succes, si nu-i lasa pe altii sa te influenteze si sa te jigneasca happy

| Bryan_Gîrla_1997 a răspuns:

Basket, handbal
dar ar trebui doar sa ai grija ce mananci (cat mai sanatos) evita porcariile de la magazine adica chipsuri, sucuri acidulate si multe altele sau mancarea de la fastfood
mai ai inca cel putin 7 ani decrescut deci nu te ingrijora
si gandeste-te ca esentele tari is tinute in sticlute mici

| CrissuCristina a răspuns:

Nu prea conteaza ca esti mare sau mica, lasa-i sa vorbeasca, cine te place, te place asa cum esti. Si eu sunt cea mai mica din clasa, ca varsta ma refer, si mereu aud comentarii pe tema asta, nefacandu-mi buletin, aud " astia fara buletin n-au ce cauta aici " sau alte chestii, oricum sunt glume, care ma amuza si pe mine, si stiu ca ei ma iubesc asa cum sunt. :3 Dar, tu, in concluzie, trebuie sa te gandesti la lucrurile pozitice, pe seama chestiei asteia. Nu incerca sa te schimbi pentru ei.winking

| Piratul10 a răspuns:

Cele mai bune sporturi pentru înălțarea sunt înotul si baschetul, dar daca nu poti sa l faci.
Poti încerca sa faci tractiuni ".
Uite aici un site cu mai multe exercitii:http://blogulsportivilor.wordpress.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/ sunt foarte bune
Dar nu te aștepta sa cresti dupa o zi ca in orice durează ceva timp pana cresti.

| AnnaMarrria a răspuns:

Unii dintre noi cresc ai repede, altii mai incet. nu iti face griji, cu timpul te vei inalta. nu ii mai baga in seama pe ceilalti. La varsta ta eu aveam cam aceeasi inaltime; acum eu am 14 ani, 1.60( nici eu nu sunt foarte inalta) iar acum am ajuns la aceeasi inaltime cu restul fetelor din clasa chiar daca in anii trecuti ele erau mai inalte. Prin sport te inalti doar daca faci de performanta. Incearca sa nu te culci la ore tarzii si sa bei cat mai mult lapte. Deseori copiii au aceeasi inaltime cu cea a parintilor. Nu mai fii trista, cu timpul te vei ianalta. cunosc fete foarte frumoase si apreciate chiar daca sunt mici de statura. Sper ca te-am ajutat :* P.S: Nu incerca ideea cu tocurile. momentan esti in crestere si ar putea sa iti dauneze.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Apropo, CU sport de înălțime: înot, volei, handbal, baschet și o alimentație diversificată!
Pa, pa.

| fgsdfgdfgdsfgfd a răspuns:

Ce coincidentaa! Eu fac 13 ani in 10 februarie laughing si eu sunt cea mai micaa din clasaa. Pentru minee e foarte dragut sa fiu piticot. Fetele mici de inaltime sunt cele mai dragute.Am in scoala fete la liceu cat mine sau chiar mai mici. Daca vrei sa ne cunoastem mai bine trimite-mi adresaa ta de facebook in mesaj :*