| chyccorita a întrebat:

Hey buna am si eu o intrebare:ce parere aveti despre ovulele pharmatex, le-ati folosit? La fiecare act sexual trebuie cate un ovul din ala char daca este mai putin de o ora intre ele? Rog seriozitate...(am fost la ginecolog dar am uitat de ultima intrebare, el mi lea recomandat)Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Protecţia ( "teoretică" ) de 4 ore se referă la faptul că introduci ovulul în vagin la ora 15 şi actul sexual poate începe mai târziu sau poate dura 4 ore ( teoretic, până la ora 19 ), dar cu o SINGURĂ ejaculare în acest interval!

După ce s-a produs ejacularea, este necesar să se utilizeze un ALT ovul ( dacă mai faceţi sex, imediat sau după o perioadă de timp )...

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In primul rand, medicul care ti-a facut recomandarea ar fi trebuit sa te atentioneze ca spermicidul NU este 100/% sigur, mai ales daca este folosit ca unica metoda de contraceptie. Apoi, ar fi trebuit sa te atentioneza ca, acest spermicid avand si proprietati antiseptice va distruge echilibrul normal al florei vaginale favorizand dezvoltarea excesiva a unor microorganisme in defavoarea altora.

Strict referitor la intrebare, prospectul spermicidului " spune " clar :
" în cazul unui al doilea sau mai multor raporturi sexuale administraţi câte o altă capsulă;

- protecţia este asigurată pentru o perioadă de 4 ore;

Citeste cu atentie " cum se utilizeaza" :
http://www.medipedia.ro/......-9-mg.aspx

| DelphhiN a răspuns:

Am folosit si eu ovule intr-o perioada, nu mai stiu exact denumirea, dar pe langa faptul ca trebuie sa stai 10 minute sa se dezolve incepe sa ti curga acel lichid dizolvat, raman urme pe lenjerie si nu e placut pentru niciun partener.Dar ai putea incerca, din cate stiu eu acel ovul parca avea efiacitate de 4 ore daca nu ma insel, si inca ceva important nu mai ai voie sa te speli cu sapun, ci doar cu apa. o sa caut prospectul si o sa ti spun exact, dar prezervativul ramane cel mai bun

| chyccorita explică (pentru DelphhiN):

Am o relatie de 2 ani prezervativul a fost metoda de am folosit-o pana acum dar el este plecat doua luni si o luna acasa si nu pot lua anticonceptionale sau alte aiureli... daca ai folosit ovule din astea se simnte prezenta lor acolo

| DelphhiN a răspuns (pentru chyccorita):

Inteleg.dar totusi eu nu le recomand, nu sunt atat e sigure precum prezervatiul, si nu te ferese de eventualele boli, plus pretul care e 25-30 de lei 10 ovule, este atat crema cat si capsule.
de simtit se simte, nu ai cum sa nu simti, insa nu e ceva iritant sau neplacut.
In schimb unele persone spun ca nu sunt atat de sigure si folosesc si prezervativul, altele spun ca prezervativul prin lubrifiantul lui sau cv de genu anuleaza eficacitatea ovulului, nici partenerul nu trebuie sa se spele cu sapun.
eu foloseam atat ovulele cat si prezervaticul, pana am renuntat la ovule deoarece mi se dereglase menstruatia.
iti dau cateva linkuri cu pareri ale diferitelor persoane despre aceste ovule, iti pot fi de folos:
http://www.cerecomand.ro/sanatate-frumus
http://forum.desprecopii.com/....../topic.asp
http://www.kudika.ro/......ptive.html
pupici:*

| chyccorita explică (pentru DelphhiN):

Multumesc,intre mine si el nu se pune problema de boli intelegi? vrem doar sa renuntam la prezervativ o sa incerc sa vad ce si cum este cu ele, multumesc mult:*

| DelphhiN a răspuns:

Indicatii:
Pharmatex este indicat pentru contraceptie locala. Aceasta metoda reduce considerabil riscul sarcinii avand o eficacitatea mare daca se respecta modul de utilizare.

Contraindicatii
Hipersensibilitate la clorura de benzalconiu sau la oricare dintre excipientii produsului.
Clorura de benzalconiu este incompatibila cu sapun ul, fiind distrusa de sapun (substante tensioactive).

Compozitie
Fiecare ovul contine 18.9 mg clorura de benzalconiu.

Mod de administrare:
Eficacitatea contraceptiei depinde de utilizarea corecta a ovulelor. Se utilizeaza ovulele inainte de fiecare act sexual indiferent de perioada ciclului hormonal.
Nu se recomanda asocierea cu un alt medicament cu administrare locala, deoarece acesta poate inactiva spermicidul. Acest spermicid este distrus de sapun.
Se utilizeaza un ovul inainte de fiecare act sexual. Ovulul se introduce profund in vagin. Se asteapta pana cand ovul ul s-a dizolvat complet (5-10 minute), inainte de actul sexual.
Protectia asigurata este de 4 ore. In cazul unui nou contact sexual se utilizeaza un alt ovul. Nu se utilizeaza sapun pentru spalare, deoarece spermicidul este distrus. Toaleta externa se face numai cu apa simpla. Irigarea vaginala se poate face la 2 ore dupa utilizarea ovul ului.
funda?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Este necesar câte un ovul înainte de fiecare act sexual ( "chair daca este mai putin de o ora intre ele" )!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4218_25.02.04.pdf?anmPage=1276&ID=25527

Toate cele bune.

| chyccorita explică (pentru bursuc001):

Dar ce este cu acele 4 ore(protectie asigurata timp de 4 ore) sunt mai grea de cap dar mai bine vreau sa ascult ce inteleg si alti prin asta ca sa nu o dau un bara.

| chyccorita explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos :*

| bursuc001 a răspuns (pentru chyccorita):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

| DelphhiN a răspuns (pentru chyccorita):

e exact ca si cu prezervativul la fiecare contac sexual nou schimb prezervativul, sau asa ar fi normal laughing asa si cu ovulul la fiecare contact nou pui altul, asta doar daca ejaculeaza

| bursuc001 a răspuns (pentru chyccorita):

Protecţia ( "teoretică" ) de 4 ore se referă la faptul că introduci ovulul în vagin la ora 15 şi actul sexual poate începe mai târziu sau poate dura 4 ore ( teoretic, până la ora 19 ), dar cu o SINGURĂ ejaculare în acest interval!

După ce s-a produs ejacularea, este necesar să se utilizeze un ALT ovul ( dacă mai faceţi sex, imediat sau după o perioadă de timp )...