| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Ce ar trebui sa stiu despre diazepam si daca cineva dintre voi sau prietenii vostrii a luat? - nu ma trimiteti pe site-uri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gosh0108 a răspuns:

Diazepamul este un medicament foarte puternic. El este folosit ca sedativ, tranchilizant, miorelaxant si anticonvulsivant. Daca vrei sa iei diazepam ca sa poti dormi, mai bine nu. Iti recomand xanaxul care este tot cam aceeasi chestie doar ca nu asa de puternic, dar trebuie sa mergi la medic pentru a-ti zice cate sa iei pe zi si daca poti sa iei pentru ca nu toti suporta acest medicament ce poate da foarte multe neplaceri. Sa NU iei diazepam daca trebuie sa conduci!

1 răspuns:
| UnCorpSanatos a răspuns:

Reactii adverse - Diazepam

Somnolenta, oboseala, ameteli, slabiciune musculara, uscaciunea gurii, constipatie, tulburari de vedere, hipotensiune, diminuarea libidoului, rareori ataxie, agiatie psihimotorie, foarte rar neutropenie, icter; dozele mari, administrate timp indelungat, pot provoca dependenta. Injectarea i.v. (mai ales cand se face repede) poate fi cauza de deprimare respiratorie marcata (sunt necesare mijloace pentru asistarea respiratiei). Injectia i.m. este dureroasa; uneori dureri de-a lungul venei injectate.