| DaRiA1511 a întrebat:

Hey! Ce efecte adverse au perfuziile cu glucoza? Ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Îți creste glicemia, îngrașă doar dacă ești pe + caloric, pe bune chiar crezi că ai putea fii

| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă tu ai ajuns în situația în care ai nevoie de perfuzii cu glucoză, ultima ta problemă e că îngraşă. În cal mai rău caz îți poate afecta nivelul de săruri din sânge, iar asta te poate afecta pe tine cerebral.

| MihaitzaItza a răspuns:

Cresc glicemia prea tare daca nu e cazul sa le faci.