| Coolgirl_7768 a întrebat:

Hey...cine stie de ce mi-au aparut pete albe pe unghii, nu cred ca sunt de la lipsa de calciu ca beau mult lapte si mananc sanatos, daca stiiti plizz spuneti-mi aa si poate stii cum sa scap de ele... FUNDA big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai traumatizat unghia cand ti-ai taiat pielitele.

| TaviSMURD a răspuns:

Nu conteaza cat lapte bei atata timp cat organismul tau nu asimileaza calciulwinking Din punct de vedere medical nu este ceva grav se corecteaza cu vitamina B 12 si cu calciu (tablete) Vor disparea in timp in functie de viteza de genereare a unghieiwinking Nu este o problema grava Se gasesc si creme de corectare in farmacii dar sunt cam scumpewinking

| Ollykaa a răspuns:

Si eu am avut si pur si simplu am asteptat ca unghia sa imi creasca si sa pot taia partea aceea. Dup-aia nu mi-a mai aparut.

Ciuzz! :*

| facebook01 a răspuns:

Punctele albe sunt, de fapt, mici celule de piele, celule din unghie care nu s-au dezvoltat in mod normal. Acestea pot fi determinate de o lovitura in matrita (baza) unghiei, asa ca singura cale de a evita aparitia acelor puncte albe este sa fim cat mai putin stangace si neatente. Dureaza 8 luni.