| alma200033 a întrebat:

Hey! Colonul iritabil se poate vindeca? Și cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cei care au scris mai jos nu au explicat ca nu este o boala ci un sindrom care apare si dispare, dispare definitiv in momentul in care introduci o dieta care sa placa lui,adica mancare fiarta fara cafea,prajeli, tigari, alcool sau ciocolata, fara alimente care baloneaza etc
Cel mai bine un medic iti va da un asa zis regim si daca il tii pe acela nu vei mai avea probleme.
Parerea mea este ca acest sindrom colon iritabil este considerata o "boala" moderna pentru ca este data de alimentatia nociva care se gaseste pretutindeni pe piata mondiala si anume E-urile din toate mancarurile, chiar si din fructe si legume, adica s-au creat cumva boli si sindroame noi ca sa iasa apoi pe piata si medicamente pentru asa ceva, dar acele medicamente pentru balonare si alte senzatii nasoale vor face bine doar pe moment in timp ce regimul este cel care normalizeaza acest sindrom, si da si eu cred ca toata lumea poate avea acest sindrom.

2 răspunsuri:
| AlexandruSEV a răspuns:

Colonul iritabil se mai numește și "boala boierului" și nu degeaba, majoritatea o avem, evita o perioada(în funcție de cât de iritat e) alimentele care te irită, mai pe scurt o dieta.

| Gabe13 a răspuns:

Colonul iritabil este un sindrom incurabil. Simptomele pot fi menajate prin dieta sau medicamentație