| anonim_4396 a întrebat:

Hey! De la ce apar și ce sunt petele pe piele uneori roșiatice de la apă și în rest sunt maronii, au un aspect solzos, arată de parcă ar fi niste cicatrici...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Petele rosii de pe corp pot apare din diverse cause:
- imediat dupa dus, apar fiindca fiindca apa fierbinte activeaza circulatia sangelui, dar dispar dupa cateva minute.
- reactie la infectie alimentare (mancare grasa, sau alterata),
- consum de alimente foare iuti, condimentate,
- consum de alcool,
- cumsumul unor pastile
- posibil alergie la: alune, nuci, capsuni, lactate, fructi de mare, gluten
- fotosensibilitate la soare
- sau o boala autoimuna: lupus eritematos
- infectie bacteriana si virala
- afectiuni ale pielii precum: psoriazisul, vitiligo etc

Petele maronii pot apare:
- de la probleme mari cu ficatul (hepatite, ciroza hepatica, cancer de ficat)
- sau de batranete, cand persoana respective are peste 60 de ani.

Pistruii sunt si ei maronii, dar sunt sub forma de punctulete, fiind mostenite genetic, de la parinti, facand parte din pigmentul pielii.

Pune o poza sa vedem despre ce fel de pete vorbesti!
Si da-ne info, despre persoana respectiva (varsta, sex).

| Catrice a răspuns:

E candidoza mămică.

| Nonolita a răspuns:

Este o boala de piele sau o boala venerica. Urgent la medic. Dezinfectare totala a locuintei. Nu doar sters, ci si spalat, etc.