| anonim_4396 a întrebat:

Hey! De la helicobacter poți avea dureri abdominale foarte mari și persistente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti avea dureri mari de stomac si poti avea chiar sangerari anale, daca bacteria HP a produs deja ulcerul si este deja perforat.

| alma200033 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca ai in sănge valoarea de 300 ii grav?

| Violleta2022 a răspuns (pentru alma200033):

Valoarea aia este doar o simpla masuratoare/ parametru pe o anumita cantitate de sange si nu stiu pentru ce analiza este, ca-s vreo 2000 de feluri, din sange.
Nu trebuie sa te sperie asta, mergi la medic sa-ti spuna ce ai.

| alma200033 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru helicobacter

| Violleta2022 a răspuns (pentru alma200033):

Nu stiu efectiv ce analiza este aia, ca la helicobacter pylori ai 2 posibile raspunsuri: pozitiv sau negativ.

| alma200033 a răspuns (pentru Violleta2022):

Scrie așa: ( ii proba de sânge)
Helicobacter: 300 U/ml 1 pozitiv

| Violleta2022 a răspuns (pentru alma200033):

Asadar, este confirmat: este prezenta bacteria Helicobacter Pylori in stomacul tau.
Acela este un parametru, care ne spune cate bacterii s-au gasit in unitatea recoltata.

Tratamentul acestei bacterii HP este de cateva saptamani, cu mai multe antibiotice, luate odata, la cateva ore.
Tratamentul este dur, strict si trebuie facut intocmai cum prescrie medicul, pentru a omori bacteria asta urata.
Pe toata perioada luarii tratamentului NU ai voie sa mananci nici un pic de: lapte, branza, cascaval, sucuri, dulciuri, alcool, bere.
Dupa terminarea tratamentului, la cateva saptamani se repeta testul sa se vada daca mai ai prezenta bacteria in stomac.
HP daca nu este tratata si eradicata, produce ulcerul, perforatii ale peretilor stomacului, melena (sangerare) si chiar moarte.

| alma200033 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și dacă bacteria nu s-a tratat ce se mai poate face?

| Violleta2022 a răspuns (pentru alma200033):

Odata ce ti s-a confirmat prezenta bacteriei HP in stomac, este evident ca nu s-a luat tratament.
Nu-i nimic, poti merge cand poti la medicul de familie si cere tratament, pe care-l poti incepe oricand doresti tu.
In cazuri grave, cand bacteria nu este eliminata, se ajunge la ULCER si se poate opera chirurgical, fiind extiprat (taiata) partea de stomac afectata de bacterie.
Atentie: daca faci treaba mare de culoare neagra, sau vezi urme fine de sange pe toaleta dupa defecatie (treaba mare), mergi la spital, insemanand ca ai facut deja ulcer, iar stomacul tau este perforat, avand melena (eliminand sange pe anus).

| alma200033 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc!

| alma200033 a răspuns (pentru Violleta2022):

Încă o întrebare: Daca antibioticele nu le iau la ore fixe ii o problema? Și cam la ce ora le as putea lua?

| Violleta2022 a răspuns (pentru alma200033):

Antibioticele TREBUIESC luate asa cum sunt prescrise de medic, la orele fixe, fiindca altfel tratamentul nu-si face efectul si bacteria nu moare.
Inca nu ai primit tratmentul, asadar mergi la medic sa-ti prescrie tot tratamentul si iti va explica cum sa le iei.