| JanetteEve a întrebat:

Hey ei bine acum cateva saptamani am incercat sa fac cateva mai bine zis destul de multe exercitii de slabit si am incercat si diete dar fara rezultat asa ca am ramas la concluzia sa incerc sa fiu anorexica...dar cum pot fi anorexica va rog ajutati-ma...winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jwatson a răspuns:

Am fost si eu asa (am zis ca nu pot slabi si mai bine ma opresc de tot din mancat) si crede-ma, nu a fost bine. In primul rand anorexia este o boala foarte grea, o boala psihica. Fiind anorexica vei risca sa nu mai ai ciclu menstrual, sa-ti cada parul, sa te simti foarte rau, si asta doar fizic. Psihic este si mai rau, poti da in bulimie.
Eu te sfatuiesc sa te documentezi despre nutritie, sa citesti despre proteine, carbohidrati, lipide, si sa-ti intocmesti tu un plan. Cuvantul "dieta" trebuie sa dispara din vocabular fiindca dieta tin doar sportivii o anumita perioada de timp (cei care practica boxul, culturistii). Chiar daca n-am nicio treaba cu tine ma ofer sa te ajut, imi poti spune aici sau pe privat inaltimea, varsta, greutatea, cat vrei sa slabesti si obiceiurile alimentare si voi incerca sa-ti explic cam cum stau lucrurile. Depinde de tine.
Daca totusi vrei sa o iei pe aratura, sa refuzi sa inveti minimul despre o alimentatie sanatoasa si sa-ti strici viata (chiar daca acum crezi ca vei tine piept anorexiei), am auzit ca dieta ABC este "buna", in sensul ca slabesti tinand-o, chiar daca iti afecteaza mult sanatatea.
http://25.media.tumblr.com/tumblr_mbyln0cRd81rj3gp5o1_500.jpg
"Fast" inseamna ca in acea zi nu mananci nimic, doar bei apa. Numerele sunt caloriile pe care trebuie sa le mananci in acea zi.
Eu spun sa te mai gandesti, si daca ajungi la concluzia ca as putea fi un ajutor nu ezita sa-mi spui.

11 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Si daca devii anorexica, exista posibilitatea sa mori si grasa, dar si proasta.
Pune mana si fa ceva sport...si continua sa te tii de o dieta, ceva.Rezultatele apar in timp.Nici n-ai idee cum e sa ai un corp slabit, dar totusi vorbesti aiurea pe aici.

| e7d7n7 a răspuns:

Ori nu ştii ce reprezintă anorexia ori eşti de-a dreptul proastă!

| JanetteEve explică (pentru e7d7n7):

Ba da stiu ce reprezinta dar m-am saturat sa fiu grasa! xx

| e7d7n7 a răspuns (pentru JanetteEve):

Păi nu ştii, văd că nu ştii cum arată un anorexic.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anorexie_nervoas%C4%83

| albaKiara a răspuns:

Daca vrei sa afli ceva spune-mi.Eu sunt anorexica.Motto-ul nostru: It's not a diet, it's a lifestyle!

| MaliciousDeath a răspuns (pentru albaKiara):

Shut up, Meg.

| yellowalien a răspuns (pentru albaKiara):

Da, lifestyle de fetiţe naive şi prostuţe care cred că tot ce zboară se mănâncă. Oare ce o fi în căpşoarele voastre? Mi-e milă de voi, sunteţi nişte copii. Nu ştiţi încă să faceţi diferenţa între bine şi rău. Nu aveţi cunoştinţe de nutriţie, vă faceţi rău cu mâna voastră şi peste câţiva ani veţi regreta enorm...

| ccnv a răspuns:

Ori ai pus intrebarea la misto... Ori esti o domnisoara foarte proasta. Alege una din doua.

| Sabs28 a răspuns:

O sa-ti raspund pentru ca si eu am fost anorexica in adolescenta, hai sa-ti spun ce a urmat...la un moment dat a trebuit sa mananc, simteam ca ma duc, nu mai aveam ciclul, ulterior am aflat ca se moare de la anorexie. Poate nu te intereseaza ca mori, dar parintii care s-au chinuit sa te creasca merita mai mult de atat. Sa revenim la consecintele anorexiei : dinti rupti/cazuti, o gramada de bani pentru implanturi dentare. Colon distrus pe vecie, dereglat organismul pana la obezitate dupa cativa ani. Crede-ma, nu vrei. Daca nu poti slabi desi tii dieta, fie consumi fara sa stii ceva ce te opreste din slabit ( cola de exemplu ) fie ai probleme cu tiroida, pentru asta te poti duce la un medic endocrinolog. Invata sa te accepti asa cum esti

| JanetteEve explică (pentru Sabs28):

Iti multumesc pentru sfat chiar daca nu ne cunoastem si pentru ca nu m-ai criticat ca altii...dar in acelasi timp m-ai ajutat sa imi schimb parerea despre decizia mea luata gresit multumesc din nou.:*:*:*

| Loreley07 a răspuns:

Serios? ce fel de intrebare este asta. Nu stiu cine ti-a spus, dar tu cu siguranta nu stii ce inseamna sa ai o boala. Mai bine cauta mai multe informatii si apoi vin-o cu intrebi de genul.