| Zuzzy05 a întrebat:

Hey! Eu am un tic...de multi ani:sa-mi rod unghiile. As vrea sa sa intreb daca stiti vreun produs eficient ca sa nu-mi mai rod unghiile ca nu ma prea pot abtine si sa-mi creasca mai repede "chestia aia alba" (scuze, nu stiu cum se numeste), dar si unghia propriu-zisa? Am auzit ceva de uleiul de ricin, dar nu stiu exact.Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Freacă unghiile cu ardei iute ca să nu le mai rozi!
Uleiul de ricin este fortifiant și hrănește unghia stimulând creșterea ei!
Pa, pa.

| Aiicha a răspuns:

Da-te cu oja!winking

| stargirlx a răspuns:

Hmm.
Intreaba la farmacie. Stiu ca este un lac de unghii cu iod. care este amar si cand o sa vrei sa iti rozi unghiutzele o sa simti amar si n-o sa le mai papi.
Si nu e scump :*

| roxanikaroxanne a răspuns:

Eu am aceiasi problema... da-le cu un strat foarte gros de oja ca sa nu poti da oja jos de pe ele. Ticul acesta va disparea

Taie-ti unghiile si pielitile
Du-te regulat la manichiura si da-te cu lac de unghii. Pune-ti unghii false
Daca esti stresat sau anxios, incearca tehnicile antistres
Da-te cu oja amara. Acest lucru te va face cu siguranta sa renunti la rosul unghiilor
Incearca sa gasesti o alta activitate precum joaca cu o mingiuta antistres. Daca tii o evident a momentelor cand faci acest lucru, vei deveni mai constient si incet, incet vei renunta
Cand ai posibilitatea, poarta manusi sau lipeste plasturi pe unghii
Lipeste-ti un abtibilturi pe interiorul incheieturii mainii, astfel incat atunci cand iti vei roade unghiile sa te simti vinovata
Incearca sa iti pui ceva amar / picant pe degete ( ardei )
Bafta ! Fundita ? happy

| ddeyutza a răspuns:

Fata pe unghii cu oja transparenta si mergi la farmacie sa vz cetzi zice akl