| anonim_4396 a întrebat:

Hey fetelor! am ceva vergeturi albe (cu o vechime de aproximativ 3 ani)pe coapse iar cam de o luna si ceva am facut un tratament care consta in: masaj zinic cu zat de cafea pentru eliminarea celulelor moarte, apoi masaj cu ulei de masline (dimineata), iar seara balsam cu bitter suedez. Plus ca in ultimul timp am inceput sa acord o mai mare atentie sportului si alimentatiei. Am observat intr-adevar o ameliorare a lor (30-40%) insa credeti ca daca o sa continui acest "tratament" pe o perioada indelungata am sanse sa obtin o diminuare de 70-80%? Iar daca mai stiti din proprie experienta ceva care da rezultat in cazul vergeturilor albe sunt binevenite sfaturile. Multumesc! big hug

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bună, Andreea!
Vergeturile sunt de fapt nişte cicatrici, un ţesut mort, pe care efectiv n-ai cum să-l readuci la viaţă, e mort. Aşa că nu văd cum ai putea să obţii deminuarea lor de 70-80%. Îmi pare rău, că trebuie să te dezamăgesc.
Dar continuă, ce ai început! E foarte bine ceea ce faci (pentru prevenirea apariţiei noilor vergeturi şi pentru pielea în general). Şi ţi-aş recomanda să mai foloseşti şi untul de shea, pe care îl poţi găsi la L'occitane.
Succes! Numai bine!

| PetreConstanta a răspuns:

Si eu aruncam zatul de maine il dau pe mine Doamne ai mila

| antonela99 a răspuns:

Vergeturile pot fi descrise ca linii care apar pe suprafata pielii, de culoarea mai inchisa decat nuanta naturala a pielii. Acestea apar mai ales pe abdomen, sub ombilic, dar pot si afectate si coapsele si sanii. Initial, vergeturile sunt de culoare roz, iar odata cu trecerea vremii acestea isi schimba culoarea, devenind mai inchise la culoare decat pigmentul natural al pielii. Untul de cacao mentine pielea hidratata si catifelata. Totodata, acesta ajuta la mentinerea sau chiar la imbunatatirea elasticitatii pielii - lucru deosebit de important pentru prevenirea vergeturilor.
Vitamina E este un important antioxidant care hraneste si protejeaza pielea.
Vitamina A, cunoscuta si sub denumirea de retinol, este unul din cei mai importanti antioxidanti necesari pentru sanatatea pielii. Glucocorticoizii, un grup de hormoni, pot reduce eficienta vitaminei A. Untul de cacao
Specialistii sunt de parere ca untul de cacao este cel mai eficient remediu impotriva vergeturilor. Printre efectele acestuia se afla pastrarea elasticitatii pielii si catifelarea acesteia.

Ingrediente pentru a prepara crema cu unt de cacao
- 1/2 pahar cu unt de cacao
- 1 lingurita ulei de germeni de grau
- 1 lingurita ulei de caise
- 1 lingurita ulei vitamina E
- 2 lingurite rase cu ceara de albine