| Teddy_6725 a întrebat:

Hey.In ultima vreme nu mai am deloc vlaga.Scoala imi ia tot timpul si ma simt din ce in ce mai rau si mai slabita.Nu prea mai mananc dimineata invat si nu imi fac timp deloc pentru altceva apoi plec la scoala unde poate mananc caeva si apoi seara ma pun iar pe invatat.Parca nimic nu mai e la fel.De 2 ori am ametit si am cazut. Iar cateodata ma ia o durere de cap si parca totul se intuneca dintr-o data. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Din cauza ca nu mananci ametesti si ti se intuneca totul dintr-o data, si te doare capul, am patit si eu asa ca tine cand eram la scoala, insa eu am terminat-o anul asta, deci mananca, ia vitamina C si calci si mananca. O zi buna!

7 răspunsuri:
| SweetLikeaLemon a răspuns:

Buna. Parerea mea e ca te omori prea mult cu invatatul si nu iti lasi deloc timp pentru tine. Alimentatia ta nu e deloc sanatoasa, ai putea sa fii anemica. Las-o un picut mai moale cu invatatul si temele (nu zic sa nu inveti deloc, doar sa o lasi putin mai moale), mananca echilibrat si mai iesi si tu seara, macar jumatate de ora cu prietenii. Daca nu ai prieteni, poti oricand sa-ti faci unii. Mergi la doctor si fa-ti si niste analize.

| mary123 a răspuns:

In primul rand, incearca sa faci cumva sa mananci dimineata. Orice, un bol de cereale, un corn. In al doilea rand, cand ai timp liber iesi afara [ si daca nu ai, incearca sa-ti mai "aerisesti" progamul si sa-ti gasesti macar jumatate de ora pe zi libera ]. Mananca la scoala, nu te prosti, ca cel mai probabil de-aia ametesti.

Sfaturile astea sunt de moment, insa ai putea sa mergi la doctor si-ti va spune el mai exact. Eu m-am dus cand eram mai mica pentru ca ma durea capul si mi-a recomdat sa iau gustari intre mese... Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Ioniboni a răspuns:

In primul rand mergi la doctor!
Apoi incearca sa-ti organizezi timpul, pentru a-ti lasa si tie putin pentru alte lucruri( recreere) si apoi vorbeste cu mami tau sa te sfatuiasca si ea ca ea va stii mai bine.

| Madden a răspuns:

Bea lapte, calciu... ia vitamine o perioada, dormi o zii intreaga

| AAandreeaAA a răspuns:

In primul rand, ameteli, dureri de cap provin de la anemie! Anemia este atunci cand nu mananci! Incearca sa iei calciu, vitamina C si sa dormi cel putin o jumatate de ora, apoi sa inveti!winking asa e cel mai bine! privire intunecata face parte tot din partea cu,, mancatul'', dar daca fumezi, atunci ai sa vezi ca o sa iti taie toata pofta de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un complex de vitamina care sa includa si magneziu calciu fier si vitamina c cu vitamina d. te vei simti mult mai bine si nu mai invata atata la materiile care sunt asa de importante

| andreia97 a răspuns:

Buna si eu sunt la fel ma scol dimineata nu mananc invat toata dimineata apoi ma duc la scoala imi iau si bani si senviciuri dar nu am timp sunt atat de obosita l sfarsitul saptamanii dar in week-end dorm foarte mult si nu pun mana p carte.iti recomand ca in week-end sa nu faci nimic ci sa te odihnesti