| robyroby a întrebat:

Hey. M`am racit straight face. Imi dati si mie niste sfaturi " babesti " pentru raceala, sa imi treaca, va rooog! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Ceai cu multa lamaiewinking
O baie fierbinte si dupa asta repede in patwinking

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Un sfat babesc este tratamentul cu ventuze, se aplica in cazul tusei, bronsitelor, dureri reumatice, nevralgii sau chiar a simplelor raceli. Aplicarea ventuzelor produce un aflux al sangelui in zonele bolnave.

| mariobros a răspuns:

Baie fierbinte cu sare la picioare, vin fiert cu piper, scortisoara si coaja de portocala; in caz ca ai febra, umezeste-ti ciorapii cu otet (chiar functioneaza, am verificat-o eu).

| georgiana a răspuns:

Poti lua de la farmacie Coldrex hot lemon, este foarte bun, de asemenea paracetamol sinus.

| Silvia a răspuns:

Ampicilina; una la 8 ore. Mie asa mi-a trecut.

| Raiden a răspuns:

Aoileu, da' scrii intr-o gramatica pe care n-o intelege nimeni.
"m-am racit", tie iti suna ok?
Bea ceai cu lamaie.

| robyroby explică:

Draga @Raiden, ce nu ti se pare corect in expresia " m`am racit "? Cum vrei sa zic? Din cauza conditiilor meteo nefavorabile, organsimul meu a cedat din cauza ca microbii au atentat la sistemul meu imunitar, si, drept urmare, anticorpii mei s`au dovedit a fi mai slabi decat microbii. Asa vrei? Uite, ti-am facut pe plac. Hai pa straight face.

| Streetboy a răspuns:

A zis sa ii dam "sfaturi babesti" => nu de medicamente vorbeste.Eu zic sa bei mult ceai si daca iti curge nasul sa iti pui in nas apa cu sare, stiu ca ii naspa dar ajuta mult. Sper ca ti-am fost de folos papa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca trebuie sa bei ceai tongue de menta, tei tonguesi sa dormi.

| Micuta55 a răspuns:

Dapu cum iti dau un sfat numai ca ii"babesc"da nu-i nimic
asa uitatate in coace ia si infirbinta un litru de lapte toarna putin in cana si amesteca bine cu trei linguritze de miere
vei vedea ca peste citeva zile te vei vindeca