| Anonimusrocraft a întrebat:

Hey, sad ma simt foarte rau sad am vomat si ma doare stomacul, burta nu stiu, merg la veceu din 10 in 10 min si fac putin sad va rog spuneti-mi ce sa fac, fara sa merg la doctor, mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai mancat ceva stricat care ti-a stricat stomacul
E bine ca ai vomat, fiindca s-a eliminat o parte buna din substanta care a produs problema.
Cu scaunul des /diaree se elimina inca o parte insemnata.

Acum va trebui sa-ti speli si sa dezinfectezi stomacul!
Cea mai buna pentru dezinfectarea rapida este ceaiul de MUSETEL.
Bei 2-3 cani si nu mananci azi nimic altceva!
Maine dimineata vei putea manca un pic de paine prajita cu ceai.
De maine dupa masa incepi sa mananci dietetic 2-3 zile (fara grasimi, prajeli si lactate), dupa care poti relua incet meniul obisnuit.

5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Furazolidon tablete 2-3 pe zi pana iti trece, ceai de menta, musetel, sunatoare cat mai mult, iar la masa: paine prajita cu unt / ulei de masline cu putina sare, orez cu carne de pui, supa calda de legume, compot de fructe, biscuiti simpli, salate cu otet, ulei de masline si putina sare, alune, avocado. Pe burta poti pune comprese cu alcool sanitar si stat in pat la caldura; pana trece somn de voie sau privit la TV. Numai bine!

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Ai diaree.Eu am rezolvat cu o felie de pită cu dulceață de afine.

| BlankWhite a răspuns:

Pentru voma iti recomand sa iti faci o limonada sau sa bei suc de portocale ori suc de grapefruit. Asta pe moment, totusi ar trebui sa mergi la doctor, poate ai viermi sau altceva mai grav... Deci curaj si maine la doctor!

| Anngela a răspuns:

Ce ai mancat?

| codpenal2018 a răspuns:

Nu ai dd ce să te speri de medici, dacă problema mai persistă 1h, îți recomand să chemi o salvare, ei au tratamentul specific, la spital, de ce să mergi la medic?, poți să te dezhidratezi din cauza scaunului apos si e riscant nu este de joacă, baftă și sănătate, fundă?