| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Hey mami are dureri de burtica si e constipata are mereu senzatia ca trebuie sa iasa dar cand o pun pe wc nu poate iesii...va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz de constipatie, poate ajuta pentru pornirea scaunului daca inghite 2-3 linguri de ulei (de masline sau chiar de floarea soarelui), urmata la un jumat' de ora de 1-2 cani de lapte usor calduta.

Poti cumpara Durcolax de la farmacie.

Sa nu manance nimic pana ce nu-i porneste scaunul!
Daca in 12 ore nu-si revine, nu porneste scaunul, atunci trebuie mers la o unitate medicala de urgenta sa-i sa faca spalatura (irigatie). Poti apela la 112-salvarea.

| darrio2007 a răspuns:

Supozitor cu glicerina. Si dă-i supă să mănance.

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru darrio2007):

Supozitorul ii iese afara imediat dupa ce i-l pun

| minrest a răspuns:

Dar nu te-am intrebat, mama ta are probleme locomotorii sau neurologice care afecteaza miscarea? Ca daca nu are, a ajuns cam departe cu dependenta de tine pentru miscare. Eu stiu ca cel mai bine supozitorul ti-l bagi singur. Sunt oameni cu probleme locomotorii serioase care isi baga supozitorul singuri.

| vocea a răspuns:

Buna, incearca cu supozitor, sa bea 2 lingurite de ulei, sau sa bea lapte batut si apoi apa.

| Iunix a răspuns:

Dă-i să înghită o linguriță de ulei de floarea soarelui sau orice fel de ulei comestibil. Sau dă-i să mănânce lapte bătut. Cel mai eficient ar fi uleiul.

| kanechy a răspuns:

Dai sa manance cateva prune uscate