| irinazaietpo a întrebat:

Hey! Mi s-a rupt unghia doar ca pe deasupra am unghie falsa.
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu piti face nimic.

| JustDeedee a răspuns:

Salut!

Poti sa tai in cazul acesta unghia (sper ca nu s-a rupt pana in carne pentru ca atunci e mai dureros, daca da, o pilesti cat de mult poti pana mai creste putin). Poti folosi un plasture pentru cateva zile daca te doare sau daca vrei sa acoperi faptul ca ai doar o unghie scurta si restul sunt lungi.

In cel mai rau caz, indeparteaza unghia falsa cu grija (poti tine unghia infasurata in vata sau discheta demachiata inmuiata in acetona pentru a-ti fi mai usor, se va crapa gelul/oja semi) si ingrijeste unghia naturala.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-le jos pe toate si lasa-le pe cele naturale, ca-s mult mai frumoase si mai sanatoase.

| LisaJulie a răspuns:

Nu îți recomand unghii false, în timp unghiile ți se vor deteriora

| Cipi1212 a răspuns:

Scoți unghia falsă și aștepți să îți crească unghia naturala.

| Sjhxjcks a răspuns:

Dați unghia falsa jos sau tai-o dacă nu poți și așteaptă sa ti crească altceva nu poți face
Dacă vrei sa crească mai repede, folosește ulei de măsline (după ce dai unghia falsa jos?)