| AnONimaaaazi a întrebat:

Hey, nu stiu cum sa incep. Acum cateva zile mi s-a terminat ciclul iar aseara am facut dus & i washed myself down there. Nu am fost 'agresiva'. Azi dimineata am vazut ca sangerez in cantitati mici dar niciodata nu am sangerat dupa ce mi s-a terminat ciclul, ma gandesc ca s-a rupt himenul insa nu stiu ce sa cred. Astept raspunsuri va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine stiai ca himenul nu se rupe de la „spalatul singura jos". Ca nu vad de ce ai scris in engleza si, mai ales, ca nu cred sa te fi spalat altcineva, mai pe romaneste zis. Este mai de folos sa-ti cunosti organismul si problemele pe care le poti avea, decat sa ne englezesti pe aici.
Probabil ca la fel ii vei spune si mamei daca va afla ca ai floarea rupta, eventual si ghiveciul spart.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ai putea folosii integral limba romana, ca nu musca!
In ce priveste igiena poponetului, mai ales cand esti pe ciclul menstrual, vad ca nu stii ca trebuie sa te speli de 2-3 ori pe zi la poponet, in special cand esti pe ciclu si zilnic, cand nu esti.
De la spalat nu se rupe nimic!
Asadar, spala-te cu incredere, cu apa calda si sapun si schimba-ti chilotul zilnic, asa cum este normal si fac toate fetitele de cand sunt mici.
Daca mama ta nu ti-a facut educatie sexuala si igienica, este bine sa inveti acum, ca-ti va prinde bine in viata.

| AnONimaaaazi explică (pentru Violleta2022):

Ai deviat prea mult de la subiect, incat ai dat in niste 'acuzatii' eronate, ca sa o zic pe romaneste, m-am referit ca ultima oara cand mi-am facut 'toaleta' de cand am scris intrebarea a fost "aseara" pe vremea aia, nu ca nu m-am spalat doamne fereste sau ce ai mai spus tu laughing)))). Cunosc bine igiena necesara unei femei/fete, nu sunt vreo nespalatahee hee dar iti apreciez timpul acordat intrebarii!

| AnONimaaaazi explică (pentru Violleta2022):

Cat si ceea ce priveste partea cu limba engleza, fiecare se exprima asa cum doreste, ii este mai usor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnONimaaaazi):

Este un site in limba romana, asa ca, satraduieste-te sa scrii romaneste, macar din respect pentru administratorii si editorii acestui forum, care ti-au pus site-ul lor la dispozitie, pe gratis, sa discuti ce doresti.
Cand esti un copil care traieste in Romania, evident ca romana este limba care iti vine cel am usor sa o folosesti.
Nu-ti fa probleme, ca nu ma impresionenzi, eu locuiesc si muncesc de 30 de ani intr-o tara englezeasa si mi-ar fi la fel de usor sa ma exprim in engleza cat si romana si chiar sa-ti dau lectii, dar totusi, din respect pentru acest forum, pefer si recomand romana. Macar sa inveti 1 limba sa o vorbesti corect, cel putin cat esti in Romania.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnONimaaaazi):

Spala-te zilnic, ca asa este nromals is anatos. Esti fetita, ce dumenzeu!
Si discuta cu maica-ta daca nu esti capabila sa citesti pe internet ce se intampla cu himenul ala, cum se rupe si mai ales cand se rupe, ca maine poimaine vii sa ne intrebi daca mai esti virgina, dupa ce te-ai sarutat cu un baiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ia o oglinda si uita-te, daca s-a rupt, s-a rupt.
Nu e o tragedie. Mai putin de lucru pentru prieten, cand va fi sa fie. laughing))

| AnONimaaaazi explică (pentru anonim_4396):

Super, ce pot spunelaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnONimaaaazi):

Pai trebuie sa vezi si partea funny, nu neaparat partea rea. Se putea intampla oriunde. Puteai sa cazi, mergeai la calarie, te dadeai in masinute in oraselul copiilor.
Dar poate iti faci griji degeaba si totusi e in regula.