| Alexandra_3484 a întrebat:

Hey! O prietena de'a mea are o problema la ambele degete mari de la picioare! Mai exact, i'au intrat colturile unghiilor in carne, ia acum s'au format un fel de bube, nu stiu cum sa explic, dar trebuie sa o ajutati! Acestei fete ii este frica de doctor, caci e posibil sa'i smulga unghiile, va rog frumos spuneti'mi cateva remedii naturiste, orice numai nu doctor! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| zacrazy a răspuns:

Spune-i sa mearga la o pedichiura. Doare, e adevarat, insa durerea tine 1 minut si nu de fiecare data cand paseste. Pedichiura trebuie repetata de fiecare data cand simte ca ii creste si ca o doare. Dupa cateva sedinte scapa de problema. Experienta personala.

Am fost si la doctor unde mi-au taiat cam jumatate din unghie (perpendicular pe baza ei) sub anestezie locala. Mai tare a durut cand mi-a facut anestezia decat cand am fost la pedichiura unde mi-a taiat-o pe viu.

Spune-i ca mai bine o doare 1 minut, o data la 3 saptamani decat de fiecare data cand paseste!

P. S. Termenul medical este,, panaritiu" iar termenul popular este,, unghie incarnata".

| Manuela_2844 a răspuns:

Ii trebuie o pedichiurista buna