| UbexFlo a întrebat:

Hey, stie cineva sa-mi spuna care-i treaba cu epilarea definitiva in zona inghinala?big grin
1.Nu-mi spuneti ca nu-i sanatos si etc ca pentru mine nu-i sanatos asa, ma dispera flocii aia care cresc si imi dau mancarimi mereu, ma irit de la atata scarpinat angry
2. Zona"inghinal total" ce parti inseamna mai exact?(ma intereseaza daca e si interfesier)
3.Cat de bune sunt metodele cu laser si IPL?
Thanks:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

1) Pro și Contra, depinde de tenul tău și așa mai departe.
2) Costă extrem demult
3) După dacă scapi cu bine de tratament va fi altă viață îți dai seama...

| Pitzipoanca a răspuns:

Salut! happy
Ar trebui sa stii, inainte de toate, ca "epialre definitiva" nu inseamna nici pe departe asta. Nesanatos e daca nu te duci la o clinica autorizata. Exista si doamne asistente care sunt foarte "pricepute" (nici vorba) si fac asta cu instrumentar nesteril, rezultand infectii de toata frumusetea.
Costa destul de mult si va trebui sa faci vizite periodice, pentru epilare ulterioara, dupa terminarea sedintelor initiale (cred ca 5 pentru zona inghinala, depinde mult de tipul de par si de piele). Ai putea pentru preventia mancarimilor sa utilizezi pudra de talc (asta in cazul in care nu ai incercat deja).
Inghinal total include si interfesier.
Despre procedeul propriu-zis nu am multe informatii.
O zi catifelata!

| UbexFlo explică (pentru Pitzipoanca):

Mersi pentru raspuns.Deci epilarea definitiva nu e chiar definitiva sa inteleg..Ale metode de epilare in afara de biguri si ceara? Ma irit ingrozitor straight face

| Pitzipoanca a răspuns (pentru UbexFlo):

SI eu. straight face. Ti-am zis, la mine a mers cu pudra de talc, dupa epilare cu epilatorul. Poti doar incerca profilaxia (preventia): dupa epilare, schimbat asternutul si sa te imbraci cu haine de bumbac curate o zi. Ignora mancarimile. Sau scarpina canapeaua laughing. Si incearca sa folosesti doar lenjerie din materiale naturale. Ai mai putea sa apelezi chiar la un dermatolog, sa-ti mai dea idei in plus.

| UbexFlo explică (pentru Pitzipoanca):

Pana la dermatolog o sa scarpin canapeaualaughing)