| GamingLiviu2000 a întrebat:

Hey, sunt curios de o chestie.

Gen, ce se întâmplă dacă-ți tai vena de la mâna, poate sa explice cineva? Știu ca nu mori neapărat, dar ma interesează procesul de vindecare. Vena se poate recupera? Îți paralizează mâna? Dau fundă x]

App: Nu, nu sunt depresiv sau chestii de astea și nu vreau sa ma sinucid, sunt doar curios de ce se întâmplă. Sa menționez pentru a evita întrebarile de genul happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Pe lângă hematii si leucocitele, sângele conține și trombocite, care au rol în coagulare. Ele se duc la rana și se "lipesc" acolo și se formează un cheag. Bineînțeles că durează ceva și depinde de cat e rana de mare, adâncă etc. Probabil o sa ai o senzație de slăbiciune (daca nervii sunt distruși e paralizie) și poate amețeli (daca se pierde mult sânge), pe lângă durere.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da se poate vindeca si paralizeaza doar daca tai tendoane.

| minrest a răspuns:

Daca unei persoane i se sectioneaza vena la o mana, la nivelul incheieturii, urmatoarea dezvoltare este hemoragia incontrolabila urmata de deces; totusi, cum bine spui, daca persoana ajunge la timp la spital, si e asistata pe drumul spre spital de cineva competent, poate fi salvata. Cum se reface tesutul conjunctiv dens si dur care formeaza peretii venosi? Buna intrebare, nu s-ar reface niciodata natural, vena e refacuta chirurgical.