| anonim_4396 a întrebat:

A fost cineva de pe aici la homeopat? Ca as vrea sa ma duc din cauza unei probleme de sanatate si vreau sa va pun cateva intrebari sa vad cum e. Am fost la doctorita de familie si la alti medici normali, am facut o gramada de analize si investigatii si tot nu am rezolvat nimic, de asta as vrea sa incerc si acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Uite am chiar aici pe birou un preparat homeopat. Mergi, daca consideri. Dar nu ar fi bine sa te interesezi un pic despre homeopatie, ce este si pe ce principii se bazeaza? Daca principiul este evident gresit, ce rost are sa platesti consultatia si tratamentul? Poti face o cercetare pe internet.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Pai m-am interesat pe internet despre homeopatie si ma gandeam ca ar fi bine sa incerc, dar voiam sa vad ce parere au unii care au fost acolo.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Homeopatia dateaza din secolul 17, deci inainte de aparitia stiintei moderne. Merge pe principiul ''similia similibus curantur'', adica considera ca o substanta care provoaca unele simpome le poate si vindeca. Acest principiu poate parea istet, dar nu e un principiu stiintific. Medicamentele homeopatice sunt facute prin diluarea unor substante, dar diluarea se face in proportii gigantice, incat nu mai ramane nici urma de substanta activa. Ca sa explice totusi efectul terapeutic al acestei ape chioare, homeopatii predind ca apa ar avea memoria substantelor care au trecut prin ea. Adica tatea excremente de pesti nu lasa urme in memoria apei, lasa tocmai substanta lor. Pe scurt, consider ca Homeopatia este o pseudostiinta si o excrocherie. Nu le cadea in plasa.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Ok. Multumesc de informatii.

| tamulici a răspuns:

Da, sunt foarte multe boli care răspund mai bine la tratamentele homeopatice. Este o perspectivă individualizată, care nu include su substanțe toxice, ci anumit substanțe precum venin de șarpe sau sare.
Însă, este doar o listă de boli care răspund la remediile homeopate:
● durerile cronice de cap; ADHD-ul; anemia (dar nu talasemia!);
● infecțiile ORL (amigdalite, sinuzite, otite, laringite, rinite);
● probleme digestive (gastrita, constipația cronică, colonul iritabil, ulcerul gastro-duodenal, hepatita, apendicita acută); infecțiile urinare recidivante;
● probleme reumatologice (torticolis, lumbago, artrite, reumatism, mialgii);
● afectiuni posttraumatice ale mușchilor și tendoanelor;
● ticurile și alte boli neurologice; depresia, insomnia, anxietăți și fobii; stări de șoc;
● boli ginecologice (mastita, endometrioza, infertilitatea, sindromul premenstrual);
● afecțiuni pediatrice: tulburări ale dentiției, colicile sugarului, tulburări de creștere, coșmarurile nocturne, constipația, intoleranța la lapte, amigdalitele,
laringitele, polipii, infecțiile trenante de diverse origini, durerile de creștere);
● afecțiuni vasculare (stări de hipercoagulabilitate, tulburări de circulație, hipertensiune) și cardiace (palpitații, sincope, insuficiența cardiacă, angina pectorală).
EU te încurajez să mergi, e o perspectivă diferită happy

| anonim_4396 explică (pentru tamulici):

Ok. Multumesc. happy

| minrest a răspuns (pentru tamulici):

Poate imi explici si mie ce efect terapeutic poate avea un medicament facut cu o substanta activa atat de diluata, incat in medicament nu mai exista nici urma din substanta activa.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Eu voiam sa ma duc mai mult pentru consultatie, sa vad ce zice ca am. Ca a fost si mama mea acum multi ani la homeopat si zicea ca la consultatie doctorul s-a uitat cu ceva in ochii ei si i-a zis ce are. Acum nu stiu daca se mai face consultatia la fel, ca ea a fost demult, cand eram eu foarte mica sau cand nu eram nici nascuta inca. Ca se dusese cu sora mea mai mare cand era ea mica.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

E o mica confuzie, nu a fost la homeopat, ci la alt tip de pseudo medic, care consulta prin studierea irisului. Practica se numeste Iridologie, nici nu este legala macar, ca Homeopatia, dar sigur ca poate impresiona, si chiar se poate si nimeri un diagnostic, la o mie de cazuri. Oamenii suferinzi sunt inclinati sa tot incerce. Medicina alopata merge pe principiile stiintifice, se fac cercetari indelungate si se testari exigente pentru orice tratament. Homeopatia si Iridologia nu au putut aduce in favoarea lor nici un test repetabil.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Aaa, ok. Eu credeam ca a fost la homeopat, ca dupa ce i-a facut consultatia la iris i-a dat medicamente homeopatice.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma mir, medicamente specifice iridiologice nu stiu sa fie. E ''metoda'' de diagnoza. Cum apa choara e ieftina, farmacia homeopata poate da comision medicului care emite reteta aproape tot pretul tratamentului. Poti si sa te simti mai bine, prin efectul Placebo si pana la urma, toate afectiunile usoare trec, iar omul crede ca e efectul tratamentului.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Ok.

| tamulici a răspuns (pentru minrest):

Nu este absolut deloc diluata, este pur si simplu o concentratie foarte mare de substante DIN PLANTE care NU sunt facute in laborator. Doar pentru ca nu sunt mixate intr-o pipeta, nu inseamna ca nu sunt bune. Stiu oameni care s-au tratat de probleme hormonale, de diferite chisturi la ovar cu asta și functioneaza.
Doar pentru ca la nivelul tau, conspiratia este atat de mare si nu reusesti sa constientizezi ca si cu ceva care NU E CHIMIC se pot trata boli, atunci probabil ca tu esti cel care ar trebui sa se intoarca la gandirea din sec 17.
Doar pentru ca tie ti se pare gresit, nu inseamna ca asa este!
Mai citeste pe acest subiect.

| minrest a răspuns (pentru tamulici):

Ce conspiratie? https://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathic_dilutions; ai aici practica oficiala a prepararii medicamentelor homeopate, pe medicament este scris cum a fost diluat. Cum sa nu fie chimic? Substante chimice extrase din plante, ca si in medicina alopata. Da, multi pacienti raporteaza imbunatatiri, este efectul placebo, dar nimeni nu s-a vindecat de boli grave.