| Zanisoara a întrebat:

a slabit cineva prin infometare? Daca da, cate kg si in cat timp? Nu vreau sa ma infometez dar am o prietena care o face.Deci cate kg ati pierdut si in cat timp? Si nu raspundeti aiurea spunand ca prietena mea nu face bine si chesti din astea ca stiu si eu asta. Vreau doar sa stiu cate kg ati pierdut si in cat timp.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Da, am pierdut vreo 10 intr-o saptamana. Foamea+oboseala+vreo 50 de grade la locul de munca unde bagam de la 6 dimineata la 6 seara. Prietena ta e idioata. La mine asa a fost situatia, dar nici un om sanatos la cap nu se infometeaza ca sa slabeasca.

Răspuns utilizator avertizat
| DumiY a răspuns:

Se slabeste prin infometare, dar pui la loc foarte repede si ai toate sansele sa mai adaugi cateva in plus fata de cat aveai la inceput.

| zinandreea a răspuns:

In nici un caz sa nu incerci sa te infometezi, am citit pe slabescu.ro cum ca prin infometare intr-adevar o sa slabesti dar pentru scurt timp urmand ca apoi kilogramele slabite sa revina chiar intr-un numar mai mare.

Prin infometare corpul intra intr-o stare de soc, tocmai din acest motiv dupa o perioada acesta sa depuna toate substantele nutritie in organism pentru a-si crea o rezerva.

Cea mai buna alegere este sa mergi la un cabinet de nutritie, nu o sa te coste mult o consultatie, in Bucuresti undeva la 60-100 de lei dar merita.

| MariaMmc a răspuns:

Eu nu am incercat,dar am avut momente cand nu am avut pofta de mancare ( bolnava ) si nu era nimeni sa ma oblice sa mananc, iar dupa am avut probleme mai grave, greata, dureri de burta foarte rele.Am slabit dar dupa corpul mi-a cerut toata mancarea care am pierdut-o, adica proteine si calciu, tot.
Eu zic sa incepi mai bine sa elimini din mancarurile nesanatoase, si sa eviti cat mai mult mancarurile prajite. Bafta sper ca vei reusi

| lovee2015 a răspuns:

Infometare = imbolnavire, apoi o sa te miri de ce nu iti mai vine menstruatia.

| anamariacavache a răspuns:

In orice dieta nu este recomandata restrictionarea alimentelor. Chiar din contra doctorul Ciuhureanu Oana Nicoleta de la https://www.healthyfit.ro/ recomanda sa aveti cel putin 1200 de calorii pe zi.