| DJohnny a întrebat:

Am 17 ani (neimpliniti) si fumez cam o tigara la doua saptamani. Azi am fumat pentru prima data o narghilea cu cativa prieteni de ai mei timp de o ora jumate. Nu ma simt absolut deloc rau dar am auzit ca narghileaua e nociva. Cat de mult ma poate afecta fumul asta in sanatatea mea si in crestere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu e ok! Ar fi bine sa renunti definitiv la fumat pentru ca afecteaza plamanii! Poti sa pierzi gustul(papilele gustative de le limba),daca nu vrei sa pierzi un plaman, astfel risti sa ramai cu un singur plaman pe viata si nu mai ai voie sa iesi afara si sa urmezi un tratament scump pe durata vietii, pentru ca te imbolnavesti de insuficienta respiratorie! Deci gandeste-te mai bine ce-i mai important:sanatatea sau fumatul, viata sau moartea? Narghileaua este toxica si nociva ca si tigara(tutun), dar si tigarile electronice sint la fel de nocive si periculoase!

| OOOLEOOO a răspuns:

Nivelul de nicotina care se inhaleaza este mai scazut decat daca ai fuma tigari normale. Insa creste numarul de substante toxice inhalate din cauza carbunelui sau aromelor.

"Există o concepţie greşită despre fumatul narghilelei, cum că aceasta ar fi mai puţin dăunătoare pentru sănătate. Organizaţia Mondială a Sănătăţii a demonstrat că o oră de fumat din narghilea este echivalentă cu fumatul a 200 de ţigări" (sursa, descopera.ro )

Am fumat si eu din narghilea, a fost distractiv, dar e mai placut din bong sau pipa.

| Imstrong a răspuns:

Te afecteaza dar 1-2 pe lună nu-ți poate face nimic, știu eu..trăiește-ți viata dar nu exagera.

| DJohnny explică (pentru Imstrong):

Am citit pe net ca o ora de fumat narghilea e echivalentul a doua pachete de tigari. E adevarat?

| Imstrong a răspuns (pentru DJohnny):

Nu,liniștește-te,ești okwinking