| Roby669 a întrebat:

Am aproape 14 ani si de vreo 1 saptamana ma confrunt cu 2 probleme: ma trezesc foarte de dimineata (6-7) si uneori nu mai ma ia somnu in mijlocul noptii.
Care sa fie cauza? Eu invat si de dimineata. Chiar devine enervant in weekend sa ma trezesc la 6 ca nu mai am somn straight face
Cum pot ameliora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Posibil sa fii stresat. Te-ai certat cu vreun prieten sau ruda? Sau ai ceva teza grea la scoala in viitor sau ai luat o nota mica?
Incearca sa te relaxezi mai mult, sa iesi cu prietenii, sa faci lucruri care iti plac, sa iti cultivi un hobby si sa faci miscare.
De asemenea s-ar putea sa consumi alimente care iti agita somnul de exemplu ciocolata, cola, ceai verde, energizante etc nu mai consuma din astea dupa ora 6 seara.

| MskDesign a răspuns:

Poate nu-ti consumi energia pe care o ai.Fa ceva mai multa activitate seara, care sa te oboseascxa.O activitate nu neaparat de miscare, chiar si o activitate mintala te poate obosi.Succes!

P.S. Eu ma trezesc in fiecare dimineata la 5:30, de luni pana duminica.Nu imi place sa pierd timpul dormind, dar nu toti sunt ca minelaughing

| Andreeaioan115 a răspuns (pentru MskDesign):

Eu ma culc la 1 si ma trezesc la 4 dimineața sad

| SimonaCristina a răspuns:

Evita starile conflictuale, nu mai bea energizante, nu mai fiziona filme de actiune sau horror.Culcate la ora 22, 00, bea seara ceai de tei sau lapte cu miere. Bafta si vacanta placuta!

| sorina236 a răspuns:

Avand 14 ani aceste insomnii sunt provocate de pubertate.Nu exista un remediu(poate pastilele pentru dormit)aceasta problema dispare in timp. Sper ca te-am ajutat!:*