| heeelp a întrebat:

Hey TPU,am o intrebare. daca mi-a intarziat menstruatia doua saptamani credeti ca e vreo problema? Nu au trecut doi ani de la prima menstruatie dar in ultimele luni a venit normal, regulat.este normal sa intarzie atat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Shriti a răspuns:

Eu cred ca este destul de normal. Se socoate ca e normal chiar daca intarzie si cu trei luni, asta daca nu au trecut 2 ani de la menarha

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Este destul de normal, teoretic, poate intarzierea este cauzata si de alti factori, de exemplu sarcina, viata sexuala, etc. Desi, cred ca toate am avut o astfel e intarziere in viata. laughing Daca intarzie mai mult de o luna, mergi la un ginecolog, e mai bine sa stai fara teama. laughing

| giony54 a răspuns:

Nu este nici o problema, este o desreglare hormonala care se rezolva de la sine fara medicamente.Nu forta corpul sa faca ce nu trebuie, el este o masina perfecta si stie intotdeauna ce are de facut.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde şi ce vârstă ai...

Oricum, eu NU pricep o chestie sad
La cealaltă întrebare ( din 8 August 2015 ) spuneai : "acum doua saptamani exact in ziua in care mi-a venit ciclul am mers cu avionul si de atunci nu am mai avut nimic."

Deci, ai avut menstruaţie cam prin 25 iulie happy
Deci, următoarea menstruaţie ar trebui să-ţi vină cam prin 22-25 augustwinking

Deci, NU am priceput cum "ţi-a intarziat menstruatia doua saptamani"...

Toate cele bune!

| heeelp explică:

Pai in ziua aia a inceput dar dupa aceea s-a oprit brusc.de atunci nu am mai avut nimic si nu cred ca avea cum sa treaca intr-un timp asa scurt

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa intri sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la https://chilotis.com/