| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!

Am o problema : am o gramada de cosuri pe fata si nu stiu cum sa scap de ele. Le-am stors si acum arata ORIBIL. Stiti vreun tratament... ceva facut in casa ca nu am chef sa ma duc sa cumpar creme sa ma duc la dermatologie.

dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele mai eficiente remedii naturiste sunt usturoiul si otetul de mere(foarte bun mai ales in cazul cosurilor stoarse,intrucat grabeste vindecarea ranii ramase).In schimb,desi cele mai bune,nu le recomand,mai ales in cazul unui ten gras si foarte pretentios din punctul asta de vedere(usturoiul isi va face efectul pentru o perioada scurta de timp,iar otetul nu le va face fata). Totusi, daca-ti doresti sa le incerci, procedeaza in felul urmator:aplica otet pe cosuri si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore). Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(exact ca si in cazul otetului).Un tratament pe care l-am folosit si eu si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt.Il poti folosi si tu,dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor).In cazul in care l-ai folosit deja, sau in cazul in care dermatologul nu-l considera potrivit pentru tine, raspunsul la problema ta poate fi chiar recomandarea dermatologului.

10 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Stoarce zeama de lamaie intr-o sticluta de 0, 5l apa minerala si sterge-ti fata dimineata si seara cu un disc demachiat.

| Chris a răspuns:

Cu solutii babesti, de casa cum le numesti, nu cred ca o sa scapi cu adevarat de ele. Incearca Zynerit, Skinoren, Isortexin. Acestea sunt cele mai bune, cu siguranta o sa scapi de ele. Incearca sa nu le mai storci si fa o vizita la un dermatolog, el sigur stie ce ti se potriveste.

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Sa nu mai satorci cosurile niciodata aste e cea mai mare greseala pentru ca acel lichid se imprastie pe toata fata si cosurile se extind din ce in ce mai mult. Daca le spargi pe toate nu o sa iti dispara prea curand iar in privinta tratamentului uite aici cateva masti si produse naturale care te ajuta sa scapi de ele (tin sa mentionez ca eu le-am folosit si nu prea mai am deloc cosuri asa ca merita sa incerci ) :

Cel mai usor mod de a incepe un tratament naturist pentru acnee este sa te uiti in cosul de cumparaturi sau in frigider. Plantele, fructele si legumele sunt alternativele perfecte pentru tratamentele obisnuite pentru cosuri.
Poti incepe cu tratamentul pe baza de aloe vera. Aloe vera are proprietati antibacteriene, iar pulpa, un lichid incolor sub forma de gel, actioneaza ca antiinflamator si vindeca iritatiile pielii. Aloe vera reduce secretia de sebum si previne aparitia cosurilor. Aplica gelul direct pe cosuri.
Castravele este delicios in orice salata sau sandwish. Insa, este extrem de eficient in curatarea fetei si sporeste elasticitatea pielii. Poti taia felii castravetele si sa le aplici pe cosuri. Castravetele are o actiune benefica si ca masca pentru ten. Poti amesteca castravetele cu laptuca si morcov pentru a-ti face o masca.
Sucul proaspat de lamaie - bun pentru limonada in zilele fierbinti de vara – poate fi folosit pentru spalatul fetei. Curata-ti tenul cu suc de lamaie, iar apoi c lateste tenul cu apa curata. De asemenea, poti folosi caise proaspete.
Un alt tip de masca faciala, putin mai greu de obtinut, este cea pe baza de iaurt si tarate. Amesteca-le pana obti o pasta omogena, iar apoi aplica amestecul pe intreaga fata. Taratele curata profund tenul.
Plantele ca papadia, hamamelis si trifoiul rosu sunt excelente in tratarea acneei.
Desigur, consumand multe fructe si legume se reduce riscul aparitiei cosurilor.Pentru coşuri, poţi face o soluţie de suc de lămâie cu apă, cu care să te dai noaptea. Dacă simţi că îţi arde pielea, mai diluează sucul cu apă. Sper ca te-am ajutat big grin

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Bună!
Dacă nu vrei să cumperi, te sfătuiesc să inmoi puţină vată în spirt iar apoi să tamponezi ca să se usuce! Nu le mai stoarce şi aşteaptă să-ţi treacă singure! Te pup, baftă!

| คηĐЯээд a răspuns:

Buna.
Uite aici un link, citeste-l si o sa afli cum au aparut si bineinteles.cum o sa dispara.
http://www.femeii.ro/......-naturiste

Bafta.

| ForEver_2956 a răspuns:

Si eu am avut probleme cu cosurile si m am dus la dermatologo si mi-a prescris o solutie care e foarte buna, usuca cosrilehappy

| StamateAlina1987 a răspuns:

E foarte adevarat ca daca le spargi o sa iti apara semne pe fata in locul lor, eu asa am facut si acum am semne. Deci iti recomand sa nu le spargi chiar daca e foarte tentant si te enerveaza.
Eu am incercat multe creme pentru cosuri si puncte negre, dar funcționau numai la inceput, 1-2 luni apoi nu aveau nici un efect asupra cosurilor.
Ce am folosit eu si am scapat de cosuri si puncte negre au fost produsele pe baza ulei 100% pur arbore de ceai de ala Thursday Plantation.
Cremele lor sunt excelente vreau sa zic, actioneaza foarte puternic impotriva cosurilor si nu irita pielea.
Se stie ca uleiul de arbore de ceai este foarte bun si puternic pentru a distruge cosurile, dar depinde calitatea lui
Iti las un video sa te uiti sa vezi cum ar trebuie folosite:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Christelle a răspuns:

Nu este asa usor sa scapi de ele. In casa, in afara de o masca nu ai ce sa-ti faci. Ai nevoie de un tratament pentru tenul tau si de rabdare. happy

| Tudor_4193 a răspuns:

Uite... incearca asa: 1. ceai de galbenele concentrat. se spala fata cu acest ceai caldut.
2. spun cu sulf, pe care il folosesti zilnic in locul sapunului obisnuit.
3. spala-te cat mai des pe fata cu apa calda si nu rece si in nici un caz fierbinte si cu sapun
daca vrei sa stii mai multe du-te la http://acnee.info/
funda?