| anonim_4396 a întrebat:

am o problema de cand sunt mic si asta este ca nu pot sa ragai, adica sa imi elimin gazele din stomac. De mic nu mi-a prea pasat, ba chiar am luat-o ca pe un avantaj deoarece nu e ok sa o faci, mai ales in public, dar crescand am observat ca nu pot sa beau un suc acidulat fara sa am dureri de stomac si sa ma simt plin. Am cautat pe internet si am gasit multe rezultate, dar nici unul din Romania asa ca va intreb... oare la ce doctor credeti ca ar trebui sa merg pentru consultatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SadLifeSadGirl a răspuns:

Nu.Ragaitul e ceva care se invata.Ori ce om poate sa ragaie ba unii chiar la comanda.Iti dau un sfat.Cand bei ceva gazos încearcă să deschizi gura si nu stiu cum sa explic, gen sa încerci sa dai afara happy. Urmareste pe Youtube cum sa faci si poate iti va ieși! Succes

| WhiteLife a răspuns:

Eu cred că poate fi și o problema. Nu o boala grava, dar cred că toți oamenii râgâie big grin când am fost operata știu că nu m-au lăsat să mănânc până nu am avut gaze și a trebuit să ragai. Poți merge la medicul de familie să-i spui problema, s-ar putea să-ți de-a tratament sau să îți dea trimitere la specialist și mergi gratis. Daca vrei sa mergi la privat cred că la medic de interne s-ar încadra, dar doctorul de familie știe cel mai bine unde sa te trimită.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să mergi la medicul de familie. Acesta va ști la ce medic specialist să te trimită.
Probabil la un medic gastroenterolog (la gastroenterologie).
Aerofagia reprezintă înghițirea aerului. Aceasta trebuie eliminată. Pentru că și alimentele și băuturile consumate trebuiesc eliminate.
Nu te costă nimic să mergi la medic. Acesta îți va da și scutire.

| antimulte a răspuns:

Cel mai bine e sa intrebi un medic, sau chiar sa mergi la unul. Eu personal nu mi-as face griji din cauza asta, dar asa pentru linistea ta cel mai bun e un medic.