| RoxanaY a întrebat:

Am o problema: M-am imbolnavit si am fost la spital. Aveam amigdalitele umflate si un pic de puroi in gat. Doctora a decis sa-mi puna branula si sa-mi dea ampiciline si gentamicine(cam multe dupa parerea mea). Asistentele m-au intepat de trei ori ca sa-mi gaseasca o vena si tot nu mi-au gasit. Abia a patra oara mi-au gasit(niste asistente incompetente dupa parerea mea). Nu am fost internata in spital deoarece avem o vecina care este asistenta medicala si imi face ea injectiile in branula.

In fine... Nu asta conteaza... Cand au incercat sa vada asistentele medicale daca mi-au pus bine branula si au testat branula cu putin ser nu m-a durut, dar acasa la tratament ma ustura mana groaznic si-mi amortise. Am fost la o alta asistenta medicala care mi-a pus branula instant si corect. Nu m-a durut mana, dar cand am ajuns acasa ma intepa mana din cand in cand acolo unde mi-a pus branula si apoi aceiasi poveste. La tratament iar m-a usturat mana groaznic, dar nu a fost la fel de groaznic ca prima oara. Faza este ca atunxci cand imi face injectia in branula nu mi se umfla si nu ma doare la branula, ci la muschiul mainii. Pana acum nu mi s-a mai intamplat.

Intrebarile sunt:

1. De ce ma ustura mana la injectia in branula?
2. Ar fi mai bine sa-mi fac injectii in fund?
3. Doare mai rau o injectie in fund facuta cu atentie si usor decat durerea insuportabila pe care o simt atunci cand imi este facuta injectia in branula?

Nu vreau sa fiu luata in ras si nu vreau raspunsuri date la misto. Vreau raspunsuri care sa ma ajute.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Mai bine iti faci in fund,doar te inteapa,de ce iti e asa frica?
Daca ce iei tu, se poate face si in fund,atunci faci asa,e mai sigur aparent si iti faci si aia e, pe cand daca e cu branula, ai dureri mari si care dureaza mai mult plus ca esti si stresata ca deh,poate e ceva grav, poate patesti ceva la vena de te doare, poate aia, poate cealalta, etc

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Sper din suflet ca "asistenta incompetenta" nu e chiar aia care iti administreaza acum medicatia si sper ca stie ce face acolo.
Poti sa fii asistenta cu 20 de ani de exeperienta si sa ti se intample sa nu gasesti vena la un pacient, unii "nu au vene bune" pur si simplu. Si locul punctiei (branulei) e important, daca e chiar in plica cotului, in partea opusa copului e normal sa te deranjeze pentru ca o tot indoi si te irita, chiar daca e indicat sa fie pusa acolo, daca se vrea pastrarea ei o perioada mai indelungata trebuie pusa pe antebrat sa undeva unde nu se indoaie.
Este posibil ca sa te doara din cauza ca nu dilueaza suficient medicamentul. Administrarea pe branula nu ar trebui sa doara deloc daca e bine diluat si se administreaza in ritm lent, o injectie intramusculara (in sold, nu fund) doare mult, mult mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As putea sa iti zic despre injectie in fund,rusinos, da eu am facut big grin, nu doar atat timp cat nu te incordezi, odata ce ti-ai contractat muschii iti ai ca un fel de carcel asa, meh big grin