| devildolly a întrebat:

am o problema nu stiu de ce am 14 ani si vad ca le seman pe mama si bunica am un inceput de varice... si nu vreau atat de tanara... ce pot face sa scap de ele? am o vinisoara pe picior care ma cam doare chiar nu vreau de la varsta asta ce sa fac? cu ce sa ma dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Uite cateva sfaturi utile:
- mentineti-va greutatea in limite normale. Cu cat sunteti mai gras, cu atat presiunea in venele picioarelor e mai mare, lucru care duce la aparitia varicelor.
- faceti miscare, mergeti mult pe jos sau cu bicicleta, practicati jogging-ul, aerobicul sau inotul.
- evitati statul prelungit in picioare sau pe scaun
- nu stati cu picioarele stranse sau "picior peste picior". Stati cu picioarele intinse pentru a permite o circulatie mai buna a sangelui in picioare. Ridicati-va si faceti scurte plimbari la intervale regulate de timp, in timpul programului la birou.
- nu purtati pantaloni sau cizme prea stranse.
- evitati sa va expuneti picioarele la temperaturi mari (bai fierbinti, sauna, expunere la soare, epilare cu ceara).
- dormiti cu picioarele la nivelul trunchiului sau chiar usor ridicate.
- in timpul dusului, alternati temperatura apei la nivelul picioarelor (apa calda, apoi apa rece).
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-varice

| mahmy97 a răspuns:

Si eu am 15 ani si am si eu vene din astea pe picioare dar pe nime nu ma dor incearca sa iti amintesti daca nu ai facut efort fiindca poti avea dureri si la 2 zile dupa depunerea efoetului daca nu sper sa nu fie ceva ereditar mergi la un doctor stai calma o sa fie bine

| Petcu_ioana_1990 a răspuns:

Eu am de la 10 ani asta e o trasatura din familie cred