| anonim_4396 a întrebat:

am ramas insarcinata din greseala si am doar 16 ani stiti ce sa fac sunt in luna 5 si mi-am dat seama prea tarziu si nu puteam face avort mersi funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NuMaContrazice a răspuns:

Nimeni nu s-a nascut invatat, o sa inveti, ca toti oamenii, ai mama care te-a crescut, poate sa te ajute ea daca nu are nimic impotriva si alta data cand mai faci prosti ai grija pentru ca in joc sunt vietile unor oameni care au sa vina pe lume si bineinteles si viata ta.Presupun ca tatal a disparut, nu?

26 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Si daca puteai face avort, nu-i oare vorba oare tot de copilul tau? Ai fi facut un avort, cunoscand faptul ca il omori, si riscurile implicate in aceasta "operatie" (macelarire), inclusiv riscul ca sa nu mai poti avea copii niciodata?
Vei avea nevoie de ajutorul parintilor tai, eventual si a baiatului si parintilor lui. Un lucru bun este ca, oricum ai fi avut nevoie de ajutorul lor, si daca nasti acum si daca nasti la 30 de ani, si faptul ca ei sunt mai tineri si mai in putere este un avantaj considerabil.
Problema este, cum le vei spune despre asta? Cred ca nu ar strica sa vorbesti mai intai cu un asistent social, si sa fii insotita de cineva cand le dai vestea. Foarte bine ar fi ca si baiatul sa fie implicat si sa isi asume responsabilitatea.
Inca odata, referitor la parinti, cand le dai vestea incearca sa accentuezi partea pozitiva a problemei: ca isi vor cunoaste nepotul mai repede, ca bunicul va trai mai repede bucuria sa mearga cu nepotul prin parc, ca va avea posibilitatea sa se bucure mai mult timp de nepot. Ca nu traim forever ca sa ne putem bucura oricand de asemenea evenimente.

| mona a răspuns:

Il cresti asa cum poti cu ajutorul familiei sau il dai spre adoptie unei familii care intr-adevar isi doresc sa devina parinti

| 愛日本 a răspuns:

Te-ai gandit vreodata la avort? Cum sa faci asa ceva? Avorturile sunt niste crime, iti omori propriul copil si ii interzici dreptul la viata!

| Nextone a răspuns:

Si nici sa nu faci avort vreodata. Vorbeste cu parintii tai(familia) si spune-le adevarul.Roaga-i sa fie langa tine iar daca nu sunt fi puternica. Tatal copilului stie? Spune-i.Eu zic sa te bucuri de copil si sa te rogi sa fie sanatos.Priveste partea buna vei fi o mamica tanara, iar mai tarziu o sa te bucuri pentru ca te va ajuta.Lasa deoparte ce zice lumea.Un copil e cel mai frumos lucru de pe pamant nu e o povara!

| Oana92 a răspuns:

Tot ce poti sa faci este sa astepti sa se nasca. Nu il mai respinge, ii faci rau! Nu mai ai ce sa faci, dar nici nu are niciun sens sa gasesti vinovati. Creste copilul asta si bucura-te de el. Sanatate pentru amandoi si mult curajhappy

P.S. Iti recomand cartea dnei Anca Munteanu, Psihologia copilului si a adolescentului, o sa inveti multe de acolo, o gasesti si on-line pe psihoteca.ro Bafta!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Adelina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine si sa iei cea mai buna decizie pentru tine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Adelina,

Ne dam seama ca situatia pe care o traversezi este dificila. Hai sa stam de vorba.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| drhotzu a răspuns:

Pai ce sa faci in luna 5... sa te apuci sa alegi numele, sa te apuci sa ii cumperi hainute, patut, si toate cele!

| AnghelB a răspuns (pentru drhotzu):

Cel mai fain raspuns.
Eu te-as propune userul anului dar gaborii de pe aici te-au cam luat la ochi. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Ai rămas însărcinată din greşeală, ce să-ţi spun, m-ai spart cu răspunsul tău!
Şi mă rog frumos la 16 ani de ce n-ai folosit prezervativul,femeie dragă? Era greu?
Vai de capul vostru,ce+aţi mai ajuns în ziua de azi!
Ce să faci,de-acum încolo,eşti mămică,femeie în toată regula,suportă consecinţele,dacă n-ai avut capul pe umeri,noi ce să-ţi facem acum?
Îl naşti, îl creşti cum poţi, cumperi hăinuţe, pătuţ, tot ce trebuie.
Te pup!

| NuMaContrazice a răspuns:

Acum trebuie sa suporti consecintele, asuma-ti resposabilitatea. Daca-l dai spre adoptie vei regreta toata viata.

| adelinarozica a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Eu lasi pastra dar nu stiu sal hranesc sa fac nimic

| RaniaStill a răspuns (pentru adelinarozica):

Nu ai parinti? nu i nimic cu timpul vei invata nimeni nu s-a nascut invatat! heyyy nu te speria!

| NuMaContrazice a răspuns (pentru adelinarozica):

Nimeni nu s-a nascut invatat, o sa inveti, ca toti oamenii, ai mama care te-a crescut, poate sa te ajute ea daca nu are nimic impotriva si alta data cand mai faci prosti ai grija pentru ca in joc sunt vietile unor oameni care au sa vina pe lume si bineinteles si viata ta.Presupun ca tatal a disparut, nu?

| DorelExpertu a răspuns:

Nu te iau la misto sau ceva, dar am o intrebare, tatal lui/ei iti e alaturi?

| KaPy2 a răspuns:

Il naști, îl crești, te va învață maicata cum sa ți-l crești, dacă îl dai spre adopție o sa-ți para rău toată viata

| AleXisAleXis a răspuns:

Nu ai ce face. Decat sa-l pastrezi. Gandeste`te un pic, el este nevinovat tie ti-a placut sa faci dragoste, acum suporti consecintele. Cand faci ceva iti si asumi, faci pe pielea ta. Esti doar un copil si o sa cresti alt copil sad sa nu-l dai spre adoptie vei regreta f mult

| Schatzyyyyy a răspuns:

Nu mai ai ce face! Asta este! Vorbeste cu ai tai si explica-le de greseala facuta, te vor intelege!:*

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Cind va spune cineva ca sinteti prea mici pentru sex sariti toate ca arse.Acum suporta consecintele, nu ai alta scapare.

| b34TdoWnLiV3 a răspuns:

Stii sa dam un exemplu:Tu ai facut acest copil, l-ai nascut si il dai spre adoptie pentru ce? poate Dumnezeu nu ati mai va oferi un copil.iar dupa plangi dupa el..eu ati propun sa-l faci si sa ai grija de el

| justgabriela a răspuns:

Of. n-ai ce face. doar sa vorbesti cu ai tai daca nu ai facut-o deja... si daca nu-l vrei, sa-l dai spre adoptie. Altceva nu ai ce face...imi pare rau

| Anonymous112 a răspuns:

Salut, imi pare rau pentru tine. Iti sugerez sa vorbesti cu parintii tai si dupa ce se naste copilul sa-l dai spre adoptie. happy Chiar imi pare rau.

| RaniaStill a răspuns:

Asta e nu ai ce sa mai faci... iubesteti bebelusul vb cu parintii si dk ei te iubesc pe tine iti va iubi bebelusul si mai mult si te va ajuta si il vei creste alaturi de ei nu il da spre adoptie nu face acest pas k vei regreta ...nastere usoara fii tare asta e o sa fii o mamica tanara nu esti prima nici ultima copilul tau te va umple de fericire! pupici

| das3 a răspuns:

Buna cum merge?
stai linistita, o sa fie bine
dupa ce nasti si parintii se vor bucura
tu esti ok?
un copil e o minune si nu a facut nimanui nici un rau. daca ai nevoie de ceva te rog sa-mi scrii adresa mea simona_2013_a@yahoo.com

| AAAA1Antona99565 a răspuns:

Nu ucide ingerasu ala, ai mila e un copil si e al tau, asa cu mama ta te-a lasat lasa-l si tu sa traiasca

| AAAA1Antona99565 a răspuns:

Nu ucide copilul tau asa cum ai tai nu te-au ucis pe tine dati doua palme iartate si mergi mai departe o sa vezi ce dragalas e cand se va naste.

| Roxane28 a răspuns:

Tot aud pe aici "imi pare rau"etc.Eu iti spun felicitari pentru ce vei fi mamica tanara happy Eu am 21 de ani si un baietel superb de aproape 3 anishori.Nici sa nu iti treaca prin cap sa il dai, cu timpul te inveti sa le faci pe toate.Eu de altfel m-am invatat sigura, sa-l hranesc, sa-l schimb etc..nu te speria, e cel mai frumos lucru care ti se poate intampla in viata ta, credema.Si de altfel iti vei da seama cand il vei tine in brate pentru prima data, nu vrei mai vrea sa-l lasi de langa tine.Fi tare, femeile intodeauna stim sa ne descurcam, si un copil e o binecuvantare la 16 ani ca si la 30 de ani.Multa multa bafta si sper ca totul sa fie de vis :*