| deeanalia a întrebat:

Hey TPU.Am si eu o mica problema.Am luat niste pastile de slabit si inca nu mi-a venit menstruatia.Trebuia sa-mi vina acum cateva zile.Nu mi-am inceput viata sexuala laughing. Poate fi de la acele pastile? Cand imi vine? fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Nu știu să îți spun cu exactitate dacă este de la pastile pentru că nu știu de când ți-a venit menstruația și ce fel de pastile de slăbit ai luat tu.
Menstruația poate să fie neregulată dacă prima menstruație ți-a venit de puțin timp.
Nu știu să îți spun când îți vine. Dacă ți se întâmplă din ce în ce mai des acest fenomen du-te la medicul ginecolog. Nu mai lua pastile de slăbit pentru că o dată cu întreruperea lor o să te îngrași și mai rău. Mănâncă sănătos și puțin, fă mult sport și consumă multă apă plată! Cheia succesului pentru slăbit.

Mult succes.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde ce pastile ai luat si cine ti le-a prescris. O colege din liceu a luat niste pastile de slabit fara recomandarea medicului (oricat ed absurd ar fi) si nu a avut menstruatie mai multi ani. La un moment dat a stat internata la endocrinologie cateva luni bune (cu mici pauze) si, in urma unor tratamente dificile a reusit sa aiba din nou menstruatii. A ramas cu sterilitate definitiva din cauza prostiei respective. Dupa aceea, a aflat ca pastilele de slabit sunt, in general, interzise adolescentelor tocmai din aceste cauze si ca nu avea voie in nici un caz sa le ia. Culmea e ca erau genul naturiste, pe care le puteai cumpara la liber la farmacie.
Tu intreaba medicul care ti-a prescris pastilele de slabit daca poti avea dereglari menstruale de la ele si ce tratament trebuie sa faci.