| HereDenisa a întrebat:

Am si eu o problema... de vreo doua saptamani ma doare burta si am crezut ca este de la menstruatie dar nu a fost asa. am fost la o ecografie si am vazut ca am un chist ovarian de 7 cm. Doctorii au spus sa urmez un tratament si daca nu se micsoreaza este nevoie de o interventie chirurgicala dar au spus si ca nu este recomandat la varsta mea ( am uitat sa mentionez ca am 14 ani). Mi-au recomandat si repaus la pat asa ca de 3 zile stau numai in pat. Eu nu cred ca voi "scapa" fara operatie. Daca stiti ceva tratamente sau daca a mai avut cineva o astfel de problema va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Multumesc anticipat! dau funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am avut un chist de 6, 8 cm care a disparut complet in doar 6 luni de tratament.

| HereDenisa explică (pentru Brigaela):

Si medicul ti'a prescris repaus la pat?

| Brigaela a răspuns (pentru HereDenisa):

Mi-a spus sa fac cat mai putin efort, ceea ec nu prea am respectat fiindca aveam serviciu, casa, familie si mi-a dat un tratament cu anticonceptionale. In plus, mi-a spus sa slabesc.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe tratament așa cum ți-au spus medicii și urmărești evoluția, chistul dacă este serios sub tratament medicamentos scade în dimensiuni până nu mai este nimic acolo.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Ce tratament ai primit?

| HereDenisa explică (pentru Abh):

Am primit tablete cu progesteron vreo doua zile pentru am porni menstruatia si in a doua zi de menstruatie trebuie sa incep sa iau anti-conceptionale (miligest). Si am mai primit niste calmante Endometacin.

Abh
| Abh a răspuns:

Respecta intocmai tratamentul prescris, du-te la controale ori de cate ori te cheama ginecologul si vei fi bine. Sanatate!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Nu există decât remedii medicale. Continuă să iei tratamentul care ţi l-a prescris medicul şi gândeşte mai pozitiv. Poate nu vei ajunge pe muchie de cuţit. Capul sus! Multă sănătate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de natura chistului şi din ce cauză a apărut ( el fiind destul de mare )...

Oricum, în general, după tratament se micşorează până se resorb/elimină în totalitate.

În paralel cu acest tratament, se poate face şi un tratament naturist - vezi linkul :
http://adevarul.ro/......index.html

http://www.sanatateanaturista.com/......om-uterin/

http://www.armonianaturii.ro/......32-articol

http://retete-miraculoase.blogspot.ro/......arian.html

Se poate consulta şi un homeopat!

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Trebuie sa continui sa iei tratamentul prescris de medic, nu ai incotro.
Te pup!

| termopile480 a răspuns:

Buna ziua La varsta ta e ff suspect pentru ca il ai o sa iti las un id de la un ginecolog si discuti cu el tot ce vrei si o sa iti deie el sfaturi imi pare rau pentru tine Dariuschirurghu@yahoo.com