| dany179 a întrebat:

Hey TPU!
Azi am fost la un consult oftalmologic.A trebuit sa-l fac fiindca un bun prieten mi-a spart vechii ochelari si am pierdut reteta. Dioptriile vechi mi le stiu, doar ca aveam nevoie de un consult deoarece am astigmatism de -0.5 la ambii ochi si nu stiu gradele.Dar nu era doctorul meu prezent si deja eram in cabinet, nu m-am interesat inainte din pacate, i-am prezentat situatia si m-a consultat, dioptriile au iesit apropiate de cele vechi, doar ca nu a trecut nimic la cilindru, adica in dreptul astigmatismului. Mi-a zis ca vad si fara el. Dar stiu ca astigmatismul netratat va creste. Intrebarea mea este daca clinica unde mi-am facut comanda pastreaza undeva in arhiva date despre pacienti si retele ochelarilor, ca sa-mi fac o pereche de ochelari dupa vechea reteta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Da depinde acum de gradul dioptriei.
La astigmatism se pun dioptrii cu clindru în general. Cred că era indicat totuşi să îţi treacă şi cilindru.
Viciile de refraxie se pot doar corecta prin ochelari şi lentile de conteact şi trata prin intervenţii chirurgicale (chirurgie refractivă după 20 de ani). Rezultatele sunt foarte bune. Scapi de astigmatism, miopie, presbiopie, hipermetropie. Dar există o problemă pentru români în general. Preţul este foarte mare 10000 RON pentru ambii ochi.
Viciile de refracţie cresc până la vârsta de 25 de ani. Există şi cazuri în care creşte şi după 25 de ani. Depinde ce vârstă ai tu.
În mod normal trebuie să păstreze în arhivă. Întreabă acolo atât la oftalmologie cât şi jos la recepţie sau de ce nu poţi să ceri o audienţă la director.
Dar ma un sfat pentru tine.
Tu ar trebui să faci din nou un consult la ochi acum pentru a vedea situaţia ta de acum şi nu pe cea veche. E spre binele tău. Cu cât e mai nou cu atât e mai bine. Cam la 6 luni se face un consult oftalmologic. Dar în cazul tău acum e bine să faci altul nu te costă nimic.

| Holy2010 a răspuns:

Depinde de clinica. Suna macar sa intrebi.

| dany179 explică:

Pai am 17 ani si azi deja am lasat biletul de trimitere... va trebui sa mai astept alte 2 luni, cred, pentru altul