| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU
Cred ca am lipsa de calciu pentru ca am simptomele alea ( sunt slabita, nu pot sa mananc am ameteli, stari de lesin etc si panica...) cum pot sa inving asta? Sa scap odata? Trebuie sa mananc in continuu fructe? Dar daca fac asta imi e sa nu vomit tot ce mananc etc si imi e super frica.
Mama zice sa nu mai bag asta in seama ca trece daca mananc cum trebuie si daca iau calciu si d3 imediat trece dar imi e foarte frica si seara nu pot sa dorm ca ma tot gandesc ca nu o sa ma mai fac bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui ce anume mananci zilnic. Daca nu mananci alimente bogate in calciu e clar.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar fi foarte util sa ne spui si ce maninci si bei in mod normal. Consumi multa Cola/Pepsi, chipsuri si alte porcarii? Suplimentele ajuta, dar nu inlocuiesc un regim alimentar cit de cit normal.

| Ax3LdeV a răspuns:

Cand iei calciu saai in vedere ca ai nevoie de fixatori (vitamina d3 si vitamina K). Cat despre calciu trebuie mananci vegetale si fructe.
Daca nu ai facut analize du-te sa le faci,
http://drcalinmarginean.blogspot.ro/p/prezentari-video.html
mai multe poti gasi pe videoul de mai sus despre calciu si sanatate

| alinadianaaa a răspuns:

Dupa simptomele descrise poate sa fie si o carenta de calciu dar si o hipovitaminoza.Cel mai indicat este sa consumi cate 2-3fructe pe zi(mere, banane, kivi etc)si poti sa iei Osteocare(sunt niste comprimate de calciu care ajuta si la fixarea calciului in organism)

| Himynameis a răspuns (pentru alinadianaaa):

Iau calciu si d3...

| LexaEAG a răspuns:

Cea mai simpla si buna metoda impotriva carentei de calciu este coaja de ou.Stiu cat de ciudat suna,dar este adevarat,chiar functioneaza,tot ceea ce trebuie sa faci este sa iei coaja unui ou si sa-l sfarami super bine, iar apoi in fiecare dimineata iei cate o lingurita de coaja de ou bine pisata cu un pahar de apa, si trece, poti face acest lucru ceva timp, pana totul revine la normal.Cat despre fructe, degeaba mananci fructe daca organismului tau ii lipseste o substanta care asimileaza vitaminele din fructe, asa ca nu poti manca fructe la nesfarsit in speranta ca o sa te faci bine, caci nu o sa mearga, totusi sper sa te faci bine.